HaberlerDünyaİşgal altındaki Filistin topraklarında 2020'de basına yönelik 561 ihlal gerçekleştirildi

İşgal altındaki Filistin topraklarında 2020'de basına yönelik 561 ihlal gerçekleştirildi

Gazze'deki Hükümet Enformasyon Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre, siyonist işgal rejimi, 2020 yılında işgal altındaki Filistin topraklarında basın kurumlarına ve mensuplarına yönelik olarak 561 hak ihlali gerçekleştirdi.

İşgal altındaki Filistin topraklarında 2020'de basına yönelik 561 ihlal gerçekleştirildi

Rapora göre şubat ayı, basın mensuplarına yönelik ihlallerin zirveye çıktığı ay olarak kayıtlara geçti.

İhlaller çoğunlukla saldırılar, yaralamalar ve basın mensuplarının işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan gelişmeleri takip etmeleri esnasında alıkonulmaları şeklinde gerçekleşti.

İşgal rejimi, basın mensuplarını olay yerlerinden uzaklaştırmak amacıyla aşırı derecede güç kullandı. Olayların izlenmesini engelledi. Basın mensuplarının bazılarını olayları takip etmeleri esnasında bazılarını da evlerine baskınlar düzenleyerek alıkoydular, mesleki araçlarına da el konuldu.

Rapora göre Facebook'un işgal rejiminin aleyhine tahrik saydığı mesajların takibe alınmasına izin veren açıklamasından sonra işgalciler, basın mensuplarının sosyal medyadaki faaliyetlerini de yakın takibe aldı ve bu mesajlarından dolayı da sorgulamalar yaptı.

Rapora göre basın mensuplarını hedef alan alıkoyma ve yargıya sevk etme işlemleri 132'yi bulurken, 122 basın mensubu da görevini yerine getirmekten menedilerek uzaklaştırıldı.

İLGİLİ HABERLER

İran'ın güneyinde 5,5 büyüklüğünde depremİran'ın güneyinde 5,5 büyüklüğünde depremDSÖ: Aşı pasaportunu tavsiye etmiyoruzDSÖ: Aşı pasaportunu tavsiye etmiyoruzİngiltere’ye seyahatlerde negatif test zorunluluğuİngiltere’ye seyahatlerde negatif test zorunluluğuFransa'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 288 kişi öldü 21 bin yeni vaka tespit edildiFransa'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 288 kişi öldü 21 bin yeni vaka tespit edildiÇocuk işçiliği son 10 yılda yüzde 38 azaldıÇocuk işçiliği son 10 yılda yüzde 38 azaldı
SIRADAKİ HABER