HaberlerDünyaİrlanda Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını geçici olarak durdurdu

İrlanda Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını geçici olarak durdurdu

İrlanda, Oxford Üniversitesinin ilaç firması AstraZeneca ile geliştirdiği Covid-19 aşısının kullanımının geçici olarak durdurdu.

İrlanda Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını geçici olarak durdurdu

İrlanda Sağlık Bakanı Stephen Donnelly, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Covid-19 aşısının kullanımının geçici olarak durdurulmasının, dün gece saatlerinde Norveç'ten gelen yeni bilgilere dayandığını ve NIAC'ın tavsiyesinin tedbir amaçlı olduğunu belirtti.

Ulusal Aşılama Danışma Komitesi (NIAC), Oxford-AstraZeneca Covid-19 aşısının Norveç'te bazı yetişkinlerde kan pıhtılaşmasına yol açtığı yönündeki raporlar ışığında kullanımının geçici olarak durdurulmasını önerdi.

AstraZeneca firmasının sözcüsü, uygulanan 17 milyon Covid-19 aşısıyla ilgili güvenlik analizlerinde aşının kanda pıhtılaşmaya yol açtığına ilişkin bir kanıta ulaşmadıklarını açıklamıştı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bazı ülkelerin, Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını askıya aldığının farkında olduklarını, bu aşıya ilişkin incelemelerinin sürdüğünü ifade etmişti.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER