HaberlerDünyaİran zenginleştirilmiş uranyum faaliyetlerine hız verdiklerini açıkladı

İran zenginleştirilmiş uranyum faaliyetlerine hız verdiklerini açıkladı

Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, Fordo'daki uranyum zenginleştirme tesisini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “Bilim adamları, bir aydan kısa bir süre içinde yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş 17 kilogramdan fazla uranyum üretti.” dedi.

İran zenginleştirilmiş uranyum faaliyetlerine hız verdiklerini açıkladı

Fordu'daki nükleer faaliyetlerinin hedeflenen programdan daha hızlı ilerlediğini aktaran Galibaf, “Yasaya göre yılda 120 kg yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum elde edilmesi lazım. Bu konuda hedeflenen programın daha ilerisindeyiz. Bir ay içerisinde 17 kg zenginleştirilmiş uranyum üretilmiş.” ifadelerine yer verdi.

Yaptırımlarla stratejik mücadele yasa tasarısı Aralık ayında İran Meclisi'nde onaylanmıştı. Bu yasa, İran Atom Enerjisi Kurumu'nun uranyumu en az yüzde 20 zenginleştirmeye başlamasını ve düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stoklarını artırmasını zorunlu kılıyor.

İran’ın, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum stokunu artırma çalışmaları başta ABD olmak üzere batı ülkeleri tarafından nükleer silah üretimine başlamak için önemli bir adım olarak görülüyor.

 Trump yönetiminin 2018 yılında tek taraflı çıktığı nükleer anlaşma kapsamında İran uranyumu sadece yüzde 3,67 oranında zenginleştirebiliyordu. Santrifüj sayısı da 5 bin 60 ile sınırlandırılmış, zenginleştirilmiş uranyum stoklama limiti de 300 kg olarak belirlenmişti.

İLGİLİ HABERLER

Yemen'de göçmenlerin tutulduğu merkezde yangın: 8 ölü 170 yaralıYemen'de göçmenlerin tutulduğu merkezde yangın: 8 ölü 170 yaralıEkvator Ginesi'de 4 büyük patlama: 300'den fazla yaralıEkvator Ginesi'de 4 büyük patlama: 300'den fazla yaralıFilistin Vakıflar Bakanlığından "Dünya Kudüs Haftası"na destek çağrısıFilistin Vakıflar Bakanlığından "Dünya Kudüs Haftası"na destek çağrısıİran Cumhurbaşkanı Ruhani'den "nükleer anlaşma" açıklamasıİran Cumhurbaşkanı Ruhani'den "nükleer anlaşma" açıklamasıABD'de Covid-19'a bağlı ölümler artıyorABD'de Covid-19'a bağlı ölümler artıyor
SIRADAKİ HABER