HaberlerDünyaİran yeni bir yeraltı füze tesisi kurduğunu açıkladı

İran yeni bir yeraltı füze tesisi kurduğunu açıkladı

İran, 2011 yılından bu yana ülke genelinde ve stratejik bir konumda olan Hürmüz Boğazı kıyıları yakınlarında yeraltı tesisleri sayısını arttırdı. İran Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami, yeni bir yeraltı füze tesisi kurduklarını açıkladı.

İran yeni bir yeraltı füze tesisi kurduğunu açıkladı

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami, deniz kuvvetlerinin kurduğu yeni "füze kenti"nin tanıtım törenine katıldı. Tanıtımı yapılan füze kentinde, çok sayıda savunma sistemi ve çeşitli menzile sahip seyir ve balistik füzelerin bulunduğu belirtildi.

Sığınak benzeri bir alana yerleştirilen bir dizi füzenin olduğu belirtilen yeni yeraltı deposunun nerede olduğu ya da kaç füzenin depolandığıyla ilgili ayrıntı paylaşılmadı.

İran yönetimi 2011 yılından bu yana ülke genelinde ve stratejik bir konumda olan Hürmüz Boğazı kıyıları yakınlarında yeraltı tesisleri sayısını büyük oranda arttırdı. İranlı yetkililerin açıklamalarına göre, ülkenin sahip olduğu füzeler arasında 2 bin kilometre menzilli, Ortadoğu’nun büyük bir bölümüne ulaşacak kapasitede füzeler yer alıyor.

İran Devrim Muhafızları geçen yıl temmuz ayında Hürmüz Boğazı’nda, maket bir Amerikan uçak gemisine yönelik tatbikatta yeraltı balistik füzelerini test ederek de batılı ülkelerin tepkisini toplamıştı.

İran'ın, son dönemlerde sayılarında artış gözlemlenen yeraltı depolarının füzelerin korunması açısından büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER