HaberlerDünyaİran yeni bir yeraltı füze tesisi kurduğunu açıkladı

İran yeni bir yeraltı füze tesisi kurduğunu açıkladı

İran, 2011 yılından bu yana ülke genelinde ve stratejik bir konumda olan Hürmüz Boğazı kıyıları yakınlarında yeraltı tesisleri sayısını arttırdı. İran Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami, yeni bir yeraltı füze tesisi kurduklarını açıkladı.

İran yeni bir yeraltı füze tesisi kurduğunu açıkladı

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami, deniz kuvvetlerinin kurduğu yeni "füze kenti"nin tanıtım törenine katıldı. Tanıtımı yapılan füze kentinde, çok sayıda savunma sistemi ve çeşitli menzile sahip seyir ve balistik füzelerin bulunduğu belirtildi.

Sığınak benzeri bir alana yerleştirilen bir dizi füzenin olduğu belirtilen yeni yeraltı deposunun nerede olduğu ya da kaç füzenin depolandığıyla ilgili ayrıntı paylaşılmadı.

İran yönetimi 2011 yılından bu yana ülke genelinde ve stratejik bir konumda olan Hürmüz Boğazı kıyıları yakınlarında yeraltı tesisleri sayısını büyük oranda arttırdı. İranlı yetkililerin açıklamalarına göre, ülkenin sahip olduğu füzeler arasında 2 bin kilometre menzilli, Ortadoğu’nun büyük bir bölümüne ulaşacak kapasitede füzeler yer alıyor.

İran Devrim Muhafızları geçen yıl temmuz ayında Hürmüz Boğazı’nda, maket bir Amerikan uçak gemisine yönelik tatbikatta yeraltı balistik füzelerini test ederek de batılı ülkelerin tepkisini toplamıştı.

İran'ın, son dönemlerde sayılarında artış gözlemlenen yeraltı depolarının füzelerin korunması açısından büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER