HaberlerDünyaİran: Yaptırımlar kaldırılmazsa UAEA müfettişlerini ihraç edeceğiz

İran: Yaptırımlar kaldırılmazsa UAEA müfettişlerini ihraç edeceğiz

​İran Meclisi Başkanlık Heyeti Üyesi Ferahani, İran'a yönelik yaptırımların 21 Şubat'a kadar kaldırılmaması durumunda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) müfettişlerinin ülkeden çıkarılacağını açıkladı.

İran: Yaptırımlar kaldırılmazsa UAEA müfettişlerini ihraç edeceğiz

İran devlet televizyonunda yaptığı konuşmada Başkanlık Heyeti Üyesi Ferahani, "21 Şubat'a kadar özellikle mali, bankacılık ve petrol konularındaki yaptırımlar kaldırılmazsa, kesin olarak UAEA müfettişlerini ihraç edeceğiz ve Ek Protokol'ün gönüllü olarak uygulanmasını durduracağız. Bu durum Meclisin çıkardığı kanun gereğidir ve hükümet bunu uygulamakla görevlidir" ifadesini kullandı.

"Aksi takdirde, neden taahhütleri uygulayalım?"

ABD'de Biden yönetiminin 20 Ocak'ta görevi devralacağını anımsatan Ferahani, yeni yönetime 1 ay süre tanıdıklarını kaydederek, "Tahran ile küresel güçler arasında imzalanan nükleer anlaşmanın İran için asıl hedefi, yaptırımların kaldırılmasıdır. Aksi takdirde, neden taahhütleri uygulayalım?" ifadesini kullandı.

İran Meclisi, nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin 27 Kasım 2020'de katledilmesinden kısa süre sonra nükleer faaliyetleri hızlandırmayı amaçlayan "Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması için Stratejik Eylem Planı" yasasını çıkarmıştı.

Yasa, İran Atom Enerjisi Kurumunun uranyumu en az yüzde 20 zenginleştirmeye başlamasını ve düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stoklarını artırmasını zorunlu kılıyor. Daha önce varılan ve ABD'nin tek taraflı çekildiği nükleer anlaşma ise İran'a uranyumu en fazla yüzde 3,67 zenginleştirebilme izni veriyordu.

İLGİLİ HABERLER

Yunanistan İyon Denizi'ndeki kara sularını 12 mile çıkardıYunanistan İyon Denizi'ndeki kara sularını 12 mile çıkardıÇin 28 ABD'li üst düzey yetkiliye yaptırım kararı aldıÇin 28 ABD'li üst düzey yetkiliye yaptırım kararı aldıİtalya'da Covid-19 nedeniyle can kaybı 85 bine dayandıİtalya'da Covid-19 nedeniyle can kaybı 85 bine dayandıİngiltere'de Covid-19 nedeniyle günlük ölü sayısı 2 binlere dayandıİngiltere'de Covid-19 nedeniyle günlük ölü sayısı 2 binlere dayandıABD'de Covid-19 salgınında son 24 saatte 2 bin 906 ölümABD'de Covid-19 salgınında son 24 saatte 2 bin 906 ölüm
SIRADAKİ HABER