HaberlerDünyaİran: Viyana'da hiçbir şekilde ABD yönetimiyle görüşmeyeceğiz

İran: Viyana'da hiçbir şekilde ABD yönetimiyle görüşmeyeceğiz

​İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Irakçı, Viyana'da yapılacak Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu'nda ABD'lilerle doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir görüşmelerinin olmayacağını vurguladı.

İran: Viyana'da hiçbir şekilde ABD yönetimiyle görüşmeyeceğiz

Irakçı'nın IRNA'da yer alan ifadelerine göre, Viyana'da yapılacak Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu'nda görüşme konusu, Ayetullah Hamanei'nin daha önce de açıkladığı meseleler üzerine olacağı belirtildi.

Irakçı, "Amerikalılarla Viyana'da doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir görüşmemiz olmayacak. Bizim talebimiz ABD'nin ilk önce Nükleer Anlaşma kapsamındaki taahhütlerini ifa etmesi, yaptırımları kaldırması ve ardından bizim denetlemelere açık olmamızdır." dedi.

P4+1 ülkelerinin, ABD'yi herhangi bir şekilde tatmin edebilmeleri durumunda İran'ın da gerekeni yapacağının altını çizen Irakçı, "4+1 ile Viyana'da yaptırımların kaldırılması, Amerikalıların önce yapması gereken eylemleri ve denetleme konusundaki görüşmelerimiz tamamen teknik bir meseledir." diye belirtti.

İran'ın, adım adım yaptırımların kaldırılması planını kabul etmediğini kaydeden Irakçı, 'Bize göre bir adım vardır, o da ABD'nin Trump'ın anlaşmadan çekilmesinden sonra uyguladığı tüm yaptırımların kaldırılmasıdır. ABD bunları kaldırdıktan sonra biz de taahhütlerimize geri döneriz. Onların atmaları gereken son adımları ile bizim yapmamız gerekenlerimiz, 4+1 ülkeleri ile yaptığımız teknik görüşmeler çerçevesinde yapılmaktadır." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER