HaberlerDünyaİran: UAEA'nın gizli bilgilerinin korunması uzun süredir önemli bir sorun

İran: UAEA'nın gizli bilgilerinin korunması uzun süredir önemli bir sorun

İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEA), gizlilik ilkesine ilişkin endişelerini resmi olarak bir mektupla bildirdiğini duyurdu.

İran: UAEA'nın gizli bilgilerinin korunması uzun süredir önemli bir sorun

uaeaaaaİran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) nezdindeki temsilcisi Kazım Garipabadi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın iç düzenlemeleriyle ilgili konularda gizli bilgilerin korunmasının uzun süredir önemli bir sorun olduğunu belirtirken, ayrıca Ajansın gizli bilgilerine yetkisiz erişimin, Ajans ile İran arasında son 20 yıldır en önemli sorunlardan olduğunu söyledi.

Garipabadi, "Geçtiğimiz 20 yılda, İran'ın gizlilik yükümlülüklerinin yerine getirilmemesine ilişkin endişeleri, bunların henüz düzgün bir şekilde ele alınmadığı defalarca hatırlatıldı. Medyaya bilgi sızdırılması genellikle ülkeler tarafından yapılır, ancak şüphesiz, Ajans, gizli bilgilerin korunmasından sorumludur ve endişeleri gidermek veya statükoyu gözden geçirmek için politikalar, planlar ve süreçler oluşturmalıdır." ifadelerine yer verdi.

Garipabadi ayrıca, "İran'ın çeşitli alanlardaki geniş kapsamlı nükleer faaliyetleri ve Ajans'ın İran'daki kapsamlı doğrulama faaliyetlerinin yanı sıra, Ajans tarafından doğrulama faaliyetlerinin sonuçları hakkında hazırlanan ayrıntılı raporlar, ticari zararlarla ilgili gizli bilgilerin ifşa edilmesi nedeniyle, teknoloji ve endüstri ve ülke için güvenlik tehditleri de oluşturacaktır." dedi.

Garipabadi, İran'ın UAEA'ya gönderdiği mektubun içeriği ile ilgili olarak, "Bu mektupta, çeşitli belgelere göre gizli bilgilerin korunmasına ilişkin UAEA'nın yasal sorumluluklarını listeleyerek, İran'ın ilgi alanları altı alanda tanımlanmıştır." vurgusunu yaptı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER