HaberlerDünyaİran: UAEA'nın gizli bilgilerinin korunması uzun süredir önemli bir sorun

İran: UAEA'nın gizli bilgilerinin korunması uzun süredir önemli bir sorun

İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEA), gizlilik ilkesine ilişkin endişelerini resmi olarak bir mektupla bildirdiğini duyurdu.

İran: UAEA'nın gizli bilgilerinin korunması uzun süredir önemli bir sorun

uaeaaaaİran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) nezdindeki temsilcisi Kazım Garipabadi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın iç düzenlemeleriyle ilgili konularda gizli bilgilerin korunmasının uzun süredir önemli bir sorun olduğunu belirtirken, ayrıca Ajansın gizli bilgilerine yetkisiz erişimin, Ajans ile İran arasında son 20 yıldır en önemli sorunlardan olduğunu söyledi.

Garipabadi, "Geçtiğimiz 20 yılda, İran'ın gizlilik yükümlülüklerinin yerine getirilmemesine ilişkin endişeleri, bunların henüz düzgün bir şekilde ele alınmadığı defalarca hatırlatıldı. Medyaya bilgi sızdırılması genellikle ülkeler tarafından yapılır, ancak şüphesiz, Ajans, gizli bilgilerin korunmasından sorumludur ve endişeleri gidermek veya statükoyu gözden geçirmek için politikalar, planlar ve süreçler oluşturmalıdır." ifadelerine yer verdi.

Garipabadi ayrıca, "İran'ın çeşitli alanlardaki geniş kapsamlı nükleer faaliyetleri ve Ajans'ın İran'daki kapsamlı doğrulama faaliyetlerinin yanı sıra, Ajans tarafından doğrulama faaliyetlerinin sonuçları hakkında hazırlanan ayrıntılı raporlar, ticari zararlarla ilgili gizli bilgilerin ifşa edilmesi nedeniyle, teknoloji ve endüstri ve ülke için güvenlik tehditleri de oluşturacaktır." dedi.

Garipabadi, İran'ın UAEA'ya gönderdiği mektubun içeriği ile ilgili olarak, "Bu mektupta, çeşitli belgelere göre gizli bilgilerin korunmasına ilişkin UAEA'nın yasal sorumluluklarını listeleyerek, İran'ın ilgi alanları altı alanda tanımlanmıştır." vurgusunu yaptı.

İLGİLİ HABERLER

Ermenistan'da ordu Başbakan Paşinyan ve hükümetin istifasını istediErmenistan'da ordu Başbakan Paşinyan ve hükümetin istifasını istediSuudi Arabistan'da Covid-19 vakalarında artış yaşanıyorSuudi Arabistan'da Covid-19 vakalarında artış yaşanıyorMeksika'da salgına bağlı bir günde bin 273 ölümMeksika'da salgına bağlı bir günde bin 273 ölümABD'de zihinsel engelli siyahi genci öldüren polisler suçsuz bulunduABD'de zihinsel engelli siyahi genci öldüren polisler suçsuz bulunduAlmanya ve Belçika'da 23 ton kokain ele geçirildiAlmanya ve Belçika'da 23 ton kokain ele geçirildi
SIRADAKİ HABER