HaberlerDünyaİran: Rusya ile enerji alanında teknik iş birliğini geliştirmek için anlaştık

İran: Rusya ile enerji alanında teknik iş birliğini geliştirmek için anlaştık

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Rusya ile petrol ve doğalgaz alanında teknolojik iş birliği için anlaştıklarını söyledi.

İran: Rusya ile enerji alanında teknik iş birliğini geliştirmek için anlaştık

İran Petrol Bakanı Bijen Zengene, dün Moskova'da, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ve Enerji Bakanı Nikolay Şulginov ile bir araya gelmişti.

Zengene, Moskova temaslarında ikili ilişkilerin yanı sıra 4 Ocak yapılması planlanan OPEC Plus Zirvesi ve küresel petrol piyasasının ele alındığını belirterek, "Rus enerji firmalarıyla iyi ilişkilere sahibiz. Yapılan görüşmede petrol ve gaz alanında faaliyet gösteren Rus firmalarla teknik iş birliğini geliştirmek için anlaştık. Bu konuda görüş alışverişinde bulunduk ve bazı kararlar aldık. İki ülke arasındaki ilişkilerin düzeyini geliştirmek için alınan kararların uygulanması takip edilecektir." ifadelerini kullandı.

Rus makamlarıyla Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve onun dışındaki iş birliği ile ilgili müzakerelerde bulunduklarını ve bu konudaki görüşlerinin birbirine yakın olduğunu belirten Zengene, şu değerlendirmeyi yaptı:

 “Rusya'yı stratejik bir ortak olarak görüyoruz ve bu ortaklık uluslararası arenadaki gelişmelerle değişecek bir şey değildir.”

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER