HaberlerDünyaİran: Rusya ile enerji alanında teknik iş birliğini geliştirmek için anlaştık

İran: Rusya ile enerji alanında teknik iş birliğini geliştirmek için anlaştık

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Rusya ile petrol ve doğalgaz alanında teknolojik iş birliği için anlaştıklarını söyledi.

İran: Rusya ile enerji alanında teknik iş birliğini geliştirmek için anlaştık

İran Petrol Bakanı Bijen Zengene, dün Moskova'da, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ve Enerji Bakanı Nikolay Şulginov ile bir araya gelmişti.

Zengene, Moskova temaslarında ikili ilişkilerin yanı sıra 4 Ocak yapılması planlanan OPEC Plus Zirvesi ve küresel petrol piyasasının ele alındığını belirterek, "Rus enerji firmalarıyla iyi ilişkilere sahibiz. Yapılan görüşmede petrol ve gaz alanında faaliyet gösteren Rus firmalarla teknik iş birliğini geliştirmek için anlaştık. Bu konuda görüş alışverişinde bulunduk ve bazı kararlar aldık. İki ülke arasındaki ilişkilerin düzeyini geliştirmek için alınan kararların uygulanması takip edilecektir." ifadelerini kullandı.

Rus makamlarıyla Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve onun dışındaki iş birliği ile ilgili müzakerelerde bulunduklarını ve bu konudaki görüşlerinin birbirine yakın olduğunu belirten Zengene, şu değerlendirmeyi yaptı:

 “Rusya'yı stratejik bir ortak olarak görüyoruz ve bu ortaklık uluslararası arenadaki gelişmelerle değişecek bir şey değildir.”

İLGİLİ HABERLER

İran'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 87 kişi hayatını kaybettiİran'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 87 kişi hayatını kaybettiRasulayn'da 2 çocuğun öldüğü patlamanın failleri yakalandıRasulayn'da 2 çocuğun öldüğü patlamanın failleri yakalandıRusya'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 586 ölüm 21 bin yeni vakaRusya'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 586 ölüm 21 bin yeni vakaIrak'ta Haşdi Şabi üssünde 4 patlama: 9 ölüIrak'ta Haşdi Şabi üssünde 4 patlama: 9 ölüElâzığ'da yüz yüze eğitime bir gün ara verildiElâzığ'da yüz yüze eğitime bir gün ara verildi
SIRADAKİ HABER