HaberlerDünyaİran: Nükleer tesisteki olay kaza değil saldırı

İran: Nükleer tesisteki olay kaza değil saldırı

​İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Natanz Nükleer Tesisinde meydana gelen patlamanın "terörist" bir eylemin sonucu olduğunu açıkladı.

İran: Nükleer tesisteki olay kaza değil saldırı

Salihi, Natanz nükleer tesisinde meydana gelen ve sabotaj şüphelerinin olduğu patlamaya ilişkin açıklama yaptı.

İran medyasında yer alan haberlere göre Salihi, olayın "terörist saldırı" sonucu meydana geldiğini kaydetti.

"İran, bu iğrenç saldırıyı kınamaktadır." diyen Salihi, uluslararası toplumu ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nı (IAEA) nükleer terörizmle mücadeleye çağırdı.

Salihi, olayda "İran'ın sorumlulara misilleme yapma hakkını saklı tuttuğunu" sözlerine ekledi.

İran Atom Enerjisi Örgütü sözcüsü Behruz Kamalwandi, daha önce yaptığı açıklamada Natanz nükleer tesisindeki elektrik dağıtım ağında bir kaza olduğunu söyledi. Kamalwandi, kazada herhangi bir can kaybı veya yaralanmanın olmadığını, çevre kirliliğinin de yaşanmadığını aktardı.

İran Milletvekili Malek Şeriati Niyasar, Natanz kentindeki nükleer kazanın şüpheli olduğuna dikkat çekerek dış güçlerin sabotaj eylemine benzediğini söylemişti. Siyonist işgal rejimi medyası da "siber saldırı" yapıldığını ileri sürmüştü.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER