HaberlerDünyaİran nükleer faaliyet alanında yeni adımlar atmaya hazırlanıyor

İran nükleer faaliyet alanında yeni adımlar atmaya hazırlanıyor

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) nezdindeki temsilcisi Kazım Garipabadi, İran’ın 23 Şubat’tan itibaren nükleer faaliyetler alanında atacağı adımlar hakkında açıklamada bulundu.

İran nükleer faaliyet alanında yeni adımlar atmaya hazırlanıyor

Kazım Garipabadi, “İran’ın atacağı bu adımlar, ek protokol maddeleri ve nükleer tesislerle ilgili UAEA’ya erken bildiri işleminin yanı sıra modern teknolojilerin kullanımı ve ajansın İran’da uzun vadeli varlığı, sarı kek üretimi ve zenginleştirme ile ilgili şeffaf önlemleri kapsamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Nükleer tesislere erişimin nükleer anlaşma kapsamında olacağını belirten Garipabadi, İran’ın santrifüj parçalarının üretimi ile ilgili şeffaf önlemleri de durduracağını söyledi.

ABD’nin 21 Şubat’ta kadar İran’a yönelik yaptırımları kaldırmaması halinde Tahran 23 Şubat’ta NPT kapsamında 2016’dan bu yana gönüllü olarak uygulanan Ek Protokol’ün uygulanmasını durduracak.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER