HaberlerDünyaİran nükleer faaliyet alanında yeni adımlar atmaya hazırlanıyor

İran nükleer faaliyet alanında yeni adımlar atmaya hazırlanıyor

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) nezdindeki temsilcisi Kazım Garipabadi, İran’ın 23 Şubat’tan itibaren nükleer faaliyetler alanında atacağı adımlar hakkında açıklamada bulundu.

İran nükleer faaliyet alanında yeni adımlar atmaya hazırlanıyor

Kazım Garipabadi, “İran’ın atacağı bu adımlar, ek protokol maddeleri ve nükleer tesislerle ilgili UAEA’ya erken bildiri işleminin yanı sıra modern teknolojilerin kullanımı ve ajansın İran’da uzun vadeli varlığı, sarı kek üretimi ve zenginleştirme ile ilgili şeffaf önlemleri kapsamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Nükleer tesislere erişimin nükleer anlaşma kapsamında olacağını belirten Garipabadi, İran’ın santrifüj parçalarının üretimi ile ilgili şeffaf önlemleri de durduracağını söyledi.

ABD’nin 21 Şubat’ta kadar İran’a yönelik yaptırımları kaldırmaması halinde Tahran 23 Şubat’ta NPT kapsamında 2016’dan bu yana gönüllü olarak uygulanan Ek Protokol’ün uygulanmasını durduracak.

İLGİLİ HABERLER

HAMAS: Batı Şeria’da seçimlere katılmamız engellenmeye çalışılıyorHAMAS: Batı Şeria’da seçimlere katılmamız engellenmeye çalışılıyorCovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 90 milyonu geçtiCovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 90 milyonu geçtiYemen ordusu: Suudi rejimi mevzilerini hedef aldıkYemen ordusu: Suudi rejimi mevzilerini hedef aldıkİran Coronavirus nedeniyle 31 ülkeyle olan uçak seferlerini durdurduİran Coronavirus nedeniyle 31 ülkeyle olan uçak seferlerini durdurduSiyonist işgal rejiminden Şam'a hava saldırısıSiyonist işgal rejiminden Şam'a hava saldırısı
SIRADAKİ HABER