HaberlerDünyaİran nükleer faaliyet alanında yeni adımlar atmaya hazırlanıyor

İran nükleer faaliyet alanında yeni adımlar atmaya hazırlanıyor

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) nezdindeki temsilcisi Kazım Garipabadi, İran’ın 23 Şubat’tan itibaren nükleer faaliyetler alanında atacağı adımlar hakkında açıklamada bulundu.

İran nükleer faaliyet alanında yeni adımlar atmaya hazırlanıyor

Kazım Garipabadi, “İran’ın atacağı bu adımlar, ek protokol maddeleri ve nükleer tesislerle ilgili UAEA’ya erken bildiri işleminin yanı sıra modern teknolojilerin kullanımı ve ajansın İran’da uzun vadeli varlığı, sarı kek üretimi ve zenginleştirme ile ilgili şeffaf önlemleri kapsamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Nükleer tesislere erişimin nükleer anlaşma kapsamında olacağını belirten Garipabadi, İran’ın santrifüj parçalarının üretimi ile ilgili şeffaf önlemleri de durduracağını söyledi.

ABD’nin 21 Şubat’ta kadar İran’a yönelik yaptırımları kaldırmaması halinde Tahran 23 Şubat’ta NPT kapsamında 2016’dan bu yana gönüllü olarak uygulanan Ek Protokol’ün uygulanmasını durduracak.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER