HaberlerDünyaİran nükleer anlaşma kapsamındaki ek protokolden ayrılıyor

İran nükleer anlaşma kapsamındaki ek protokolden ayrılıyor

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) nezdindeki daimi temsilcisi Kazım Garipabadi, 23 Şubat’tan itibaren Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) kapsamında uygulanan ek protokolden ayrılacaklarını belirtti.

İran nükleer anlaşma kapsamındaki ek protokolden ayrılıyor

Garipabadi, İran’ın nükleer anlaşma çerçevesinde uyguladığı isteğe bağlı uygulamaların 23 Şubat tarihinden durduracağına dair mektubunun bugün UAEK Başkanına iletildiğini bildirdi.

İRNA'da yer alan habere göre Garipabadi, bu uygulamanın İslami Şura Meclisi tarafından çıkarılan kanun çerçevesinde ve İran halkının haklarının korunması ve İran’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) 26 ve 36'ncı maddelerine dayanarak ve karşı tarafın ambargoların kaldırılması yönüne taahhütlerini yerine getirmemesinden yapıldığını söyledi.

Garipabadi, bundan sonra İran ve Ajans arasındaki işbirliğinin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) çerçevesinde yapılacağını ve ambargoların tam kalkması ile İran’ın yeniden isteğe bağlı uygulamaları başlayacağını söyledi.

İslami Şura Meclisi Kanunu çerçevesinde ABD ambargolarının devam etmesi durumunda İran, 23 Şubat tarihinden itibaren İran ajansla olan isteğe bağlı işbirliğini durduracaktır.

İLGİLİ HABERLER

İran'da 1 milyon 399 bin 934 Covid-19 hastası sağlığına kavuştuİran'da 1 milyon 399 bin 934 Covid-19 hastası sağlığına kavuştuBM: Yemen'de çocuk olmak "özel bir cehennem"BM: Yemen'de çocuk olmak "özel bir cehennem"İran'dan Batı'ya uyarı: Durum karmaşık bir hale gelebilirİran'dan Batı'ya uyarı: Durum karmaşık bir hale gelebilirErmenistan'da göstericiler hükümet binasını bastıErmenistan'da göstericiler hükümet binasını bastıİran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmediİran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmedi
SIRADAKİ HABER