HaberlerDünyaİran ile Çin arasında 25 yıllık iş birliği anlaşması imzalandı

İran ile Çin arasında 25 yıllık iş birliği anlaşması imzalandı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran'da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya geldi.

İran ile Çin arasında 25 yıllık iş birliği anlaşması imzalandı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif görüşmesinde, İran'ın Çin'in başlattığı 'Kuşak ve Yol' projesine katılımını öngören 25 yıllık iş birliği anlaşmasına imza atıldı.

Ortadoğu ziyaretleri kapsamında Tahran'da bulunan Çinli Bakan Wang Yi, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Ayetullah Ali Hamanei'nin Danışmanı Ali Laricani ile de bir araya gelmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Yi'nin Tahran ziyaretinde 25 yıllık kapsamlı İran-Çin iş birliği anlaşmasının imzalanacağını açıklamıştı.

Anlaşmanın ilk olarak Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in 2016'daki Tahran ziyaretinde gündeme geldiğini belirten Hatipzade, "Bu anlaşmada iki ülkenin çeşitli alanlardaki iş birliğinin ekonomik boyutları ve İran'ın Çin'in Kuşak ve Yol fikrine katılımı dikkate alındı" ifadesini kullanmıştı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER