HaberlerDünyaİran Hint Okyanusu'nda tatbikata başladı

İran Hint Okyanusu'nda tatbikata başladı

İran Ordusu'nun "Deniz İktidarı-99" adlı geniş kapsamlı askeri tatbikatı "Ya Zehra (s.a)" koduyla Umman Denizi ve Hint Okyanusu kuzeyinde başladı.

İran Hint Okyanusu'nda tatbikata başladı

İran Ordusu'nun sürpriz tatbikatının birinci aşamasında, deniz kuvvetlerine bağlı savaş gemileri, denizaltıları, savaş uçakları ve helikopterler tatbikatın önceden belirlenen senaryolarını yerine getirmek üzere tatbikat bölgesine geldi.

Tatbikatta yüzeyden yüzeye cruise füzelerinin fırlatılması, yerli denizaltılardan torpidoların fırlatılması, özel harekât birliklerinin kıyıda ve denizde özel operasyonları, İHA operasyonları ve elektronik savaşın tatbikatta uygulanacak bazı senaryolar olduğu açıklandı.

Tatbikat Sözcüsü Amiral Hamza Ali Kavyani "Deniz iktidarı 99" tatbikatı hakkında yaptığı açıklamada, tatbikatın sürpriz bir şekilde başladığını ve tatbikatta yer alan birliklerin kısa sürede tatbikat bölgesine yayıldıklarını belirtti.

Birliklerin harbe hazırlık seviyelerini yükseltmek amacıyla yapılan tatbikatta ülkenin askeri gücü gözler önüne serilecek.

Tatbikat ile eş zamanlı olarak İran Donanması uzmanları tarafından üretilmiş olan "Makran" adlı helikopter gemisi bugün İran Ordusu Deniz Kuvvetleri envanterine eklendi.

İLGİLİ HABERLER

Fransa'da salgın nedeniyle can kaybı 614 artarak 75 bine yaklaştıFransa'da salgın nedeniyle can kaybı 614 artarak 75 bine yaklaştıSiyonist işgalciler bir Filistinli genci şehit etti Siyonist işgalciler bir Filistinli genci şehit ettiABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken olduABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken olduİtalya'da salgın nedeniyle son 24 saatte 541 ölümİtalya'da salgın nedeniyle son 24 saatte 541 ölümİngiltere'de salgın nedeniyle can kaybı 100 bini geçtiİngiltere'de salgın nedeniyle can kaybı 100 bini geçti
SIRADAKİ HABER