HaberlerDünyaİran: Güney Kore’ye ait petrol tankeri çevre protokollerini ihlal ettiği için alıkonuldu

İran: Güney Kore’ye ait petrol tankeri çevre protokollerini ihlal ettiği için alıkonuldu

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sait Hatipzade, çevre protokollerini ihlal ettiği gerekçesiyle alıkonulan petrol tanker hakkında basın mensuplarına açıklamada bulundu.

İran: Güney Kore’ye ait petrol tankeri çevre protokollerini ihlal ettiği için alıkonuldu

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sait Hatipzade, çevre protokollerini ihlal ettiği gerekçesiyle alıkonulan petrol tanker hakkında, “Daha önce de belirtildiği gibi, alıkonulan Güney Kore’ye ait HANKUK CHEMI adlı petrol tankerinin sorunu tamamen tekniktir. İran da bütün ülkeler gibi deniz ortamının korunmasına hassasiyet gösteriyor ve yasalar uyarınca ihlalcilerle ilgilenecektir.” açıklamasını yaptı.

Sait Hatipzade, “Güney Kore hükümetinin bu konudaki tutumu kabul edilemezdir. Bu ülkeyi bu teknik meseleye rasyonel ve sorumlu bir şekilde yaklaşmaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

Hatipzade, “Denizcilik Örgütü bu tür konulardan sorumlu bir kurum olarak gemiye ve mürettebatına profesyonel bir şekilde gerekli yardım sağlıyor ve bu konuda gereken bilgileri açıklıyor” ifadelerinde bulundu.

İran, 4 Ocak'ta Basra Körfezi’nde çevre protokollerini ihlal ettiği gerekçesiyle Güney Kore’ye ait HANKUK CHEMI adlı petrol tankerini alıkoyduğunu duyurmuştu.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER