HaberlerDünyaİran: Güney Kore’ye ait petrol tankeri çevre protokollerini ihlal ettiği için alıkonuldu

İran: Güney Kore’ye ait petrol tankeri çevre protokollerini ihlal ettiği için alıkonuldu

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sait Hatipzade, çevre protokollerini ihlal ettiği gerekçesiyle alıkonulan petrol tanker hakkında basın mensuplarına açıklamada bulundu.

İran: Güney Kore’ye ait petrol tankeri çevre protokollerini ihlal ettiği için alıkonuldu

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sait Hatipzade, çevre protokollerini ihlal ettiği gerekçesiyle alıkonulan petrol tanker hakkında, “Daha önce de belirtildiği gibi, alıkonulan Güney Kore’ye ait HANKUK CHEMI adlı petrol tankerinin sorunu tamamen tekniktir. İran da bütün ülkeler gibi deniz ortamının korunmasına hassasiyet gösteriyor ve yasalar uyarınca ihlalcilerle ilgilenecektir.” açıklamasını yaptı.

Sait Hatipzade, “Güney Kore hükümetinin bu konudaki tutumu kabul edilemezdir. Bu ülkeyi bu teknik meseleye rasyonel ve sorumlu bir şekilde yaklaşmaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

Hatipzade, “Denizcilik Örgütü bu tür konulardan sorumlu bir kurum olarak gemiye ve mürettebatına profesyonel bir şekilde gerekli yardım sağlıyor ve bu konuda gereken bilgileri açıklıyor” ifadelerinde bulundu.

İran, 4 Ocak'ta Basra Körfezi’nde çevre protokollerini ihlal ettiği gerekçesiyle Güney Kore’ye ait HANKUK CHEMI adlı petrol tankerini alıkoyduğunu duyurmuştu.

İLGİLİ HABERLER

Filistin’de Covid-19 vaka sayısı 173 bin 470’e ulaştıFilistin’de Covid-19 vaka sayısı 173 bin 470’e ulaştıUNRWA: Tüm mültecilerin ücretsiz aşılanmasına çalışıyoruzUNRWA: Tüm mültecilerin ücretsiz aşılanmasına çalışıyoruzHAMAS: Mukaddes Filistin topraklarından taviz vermeyeceğizHAMAS: Mukaddes Filistin topraklarından taviz vermeyeceğizİtalya'da salgın nedeniyle can kaybı 521 artarak 85 bine dayandıİtalya'da salgın nedeniyle can kaybı 521 artarak 85 bine dayandıMutasyonun ortaya çıktığı İngiltere'de Covid-19'a bağlı bin 290 ölümMutasyonun ortaya çıktığı İngiltere'de Covid-19'a bağlı bin 290 ölüm
SIRADAKİ HABER