HaberlerDünyaİran'dan gemilerinin saldırıya uğradığı iddialarına açıklama

İran'dan gemilerinin saldırıya uğradığı iddialarına açıklama

​İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, gemilerinin Kızıldeniz'de meydana gelen patlama nedeniyle hafif şekilde zarar gördüğünü, patlama nedenini belirlemek için çalışmalara başlandığını açıkladı.

İran'dan gemilerinin saldırıya uğradığı iddialarına açıklama

Hatipzade, İran bandıralı Saviz gemisine yönelik saldırı yapıldığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Hatipzade, "Saviz adlı gemi, 6 Nisan Salı günü yerel saatle 06.00 civarında Kızıldeniz'deki Cibuti açıklarında meydana gelen patlama nedeniyle hafif şekilde zarar gördü." dedi.

Saviz gemisinin, deniz güvenliği ve korsanlıkla mücadele etmek için Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde konuşlandırıldığını belirten Hatipzade, "Bu gemi pratikte lojistik ve teknik destek amacıyla bölgede görev yapıyordu, dolayısıyla söz konusu geminin özelliği ve misyonu ile ilgili bilgiler Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne resmi olarak sunulmuştur." ifadelerini kullandı.

Olayda can kaybının yaşanmadığını söyleyen Hatipzade, "Patlamanın nedenini belirlemek üzere teknik çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemiz bu konuda uluslararası kuruluşlar aracılığıyla gerekli tüm tedbirleri alacaktır." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER