HaberlerDünyaİran’dan Arap ülkelerine diyalog çağrısı

İran’dan Arap ülkelerine diyalog çağrısı

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Basrı Körfezi'ne kıyısı olan Arap ülkelerine diyalog çağrısında bulunarak, Trump’ın gittiğini ve bölgede İran ile komşu ülkelerinin kaldığını söyledi.

İran’dan Arap ülkelerine diyalog çağrısı

Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, yaptığı açıklamada, İran’ın her zaman Basra Körfezi’ne kıyısı olan Arap ülkelerine dostluk eli uzattığını belirterek, “Çünkü bu bölge bize ait ve güvenliği ise hepimizin yararınadır.” ifadelerine yer verdi.

Zarif “Bölge ülkeleriyle görüşmeye hazırız. Bunun için Katar'ın diyalog davetini ve daha önce de Kuveyt'in teklifini kabul ettik. Aynı zamanda nükleer anlaşma sürecinde de Katar'ın diyalog teklifine olumlu yanıt vermiştik.” dedi.

“Kuveyt'in eski Emiri Şeyh Sabah, Basra Körfezi ülkeleri ile İran arasında bir diyalog teklifi bulunduğunda İran Cumhurbaşkanı olumlu karşılamıştı. Ancak bölge ülkeleri Trump’ın görev sürecini bekleyeceklerini dile getirdiler.” ifadesini kullanan Zarif, artık Trump’ın gittiğini ve bölgede İran ile komşu ülkelerinin kaldığını söyledi.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER