HaberlerDünyaİran'dan alıkonulan Güney Kore gemisine ilişkin açıklama

İran'dan alıkonulan Güney Kore gemisine ilişkin açıklama

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, bugün Fars Körfezine el konulan Güney Kore gemisine teknik konulardan dolayı el konulduğunu belirtti.

İran'dan alıkonulan Güney Kore gemisine ilişkin açıklama

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Fars Körfezi’nde alıkonulan Güney Kore’ye ait ‘HANKUK CHEMI’ adlı petrol tankerine dair açıklamada bulundu.

Hatipzade, "Yerel yetkililerden gelen ilk bilgilere göre, bu tamamen teknik düzeyde ele alınması gereken bir meseledir. Söz konusu tanker gemisi deniz kirliliği gerekçesiyle adli sürecin başlatılması için kıyıya çekilmiştir." dedi.

Ülkesinin, diğer ülkeler gibi çevre protokolleri ihlallerine özellikle deniz kirliliği konusuna hassas olduğunu söyleyen Hatipzade, "Bunun için bu tür meseleleri yasal yollar çerçevesinde değerlendirecektir. Bu istisnai bir durum değil. Daha önce İran'da ve diğer ülkelerin sularında da benzer vakalar yaşanmıştır ve normaldir." ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları, Fars Körfezi’nde Güney Kore’ye ait ‘HANKUK CHEMI’ adlı petrol tankerini alıkoyduğunu duyurmuştu.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER