HaberlerDünyaİran'da İslam devriminin 42'nci yıldönümü kutlamaları başladı

İran'da İslam devriminin 42'nci yıldönümü kutlamaları başladı

"İslam Devrimi'nin Zafer Günü" olarak bilinen 11 Şubat'ta İran halkı, çeşitli etkinliklerle devrimin yıldönümünü kutluyor.

İran'da İslam devriminin 42'nci yıldönümü kutlamaları başladı

Bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle kısıtlı etkinliklerin yapılacağı İran'da, devrim kutlamaları İslam Devrimi lideri İmam Humeyni'nin başkent Tahran'ın güneyindeki türbesinde, din adamları, askeri ve siyasi yetkililerin katılımıyla başladı.

Kutlamaların ilk gününde İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamaney, İmam Humeyni'nin türbesini ziyaret etti.

Rıza Pehlevi, artan toplumsal olayların önüne geçemeyerek 16 Ocak 1979'da ülkeyi terk etmişti. Pehlevi'nin ülkeyi terk etmesinin ardından, daha önce idama mahkum edilen İmam Humeyni, 1 Şubat'ta Fransa'nın başkenti Paris'ten dönerek, 11 Şubat 1979'da İslam Devrimi'ni gerçekleştirmişti.

İran'da her sene İmam Humeyni'nin Paris'ten dönüş tarihi olan 1 Şubat ile devrimin ilan edildiği 11 Şubat arasındaki 10 gün boyunca çeşitli kutlama ve etkinlikler düzenleniyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Covid-19 salgını nedeniyle bu yılki devrim kutlamalarının geniş katılımlarla yapılmayacağını açıklamıştı. Ruhani, halkın kutlamaları, binek araçları ve motosikletleriyle yapacağını ifade etmişti.

Tahran'da önceki yıllarda yapılan törene Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de katılmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER