HaberlerDünyaİran Cumhurbaşkanı Ruhani: "ABD Nükleer Anlaşmaya geri dönecek"

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: "ABD Nükleer Anlaşmaya geri dönecek"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin yeni başkanı Joe Biden döneminde İran'a yönelik yaptırımların kaldırılacağından ve Nükleer Anlaşmaya geri döneceğinden emin olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: "ABD Nükleer Anlaşmaya geri dönecek"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptığı açıklamada, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlara ve başlattığı ekonomik savaşa değinerek, "İran milletinin direnişinin yeni ABD hükümetini boyun eğmeye, yükümlülüklerini yerine getirmeye ve yaptırımları kırmaya zorlayacağından hiç şüphem yok." dedi.

Ruhani, "Yaptırımların etkisiz hale getirilmesi bir saat bile ertelenmemelidir. Hükümet bu konuda elinden geleni yapacak." ifadelerine yer verdi.

5+1 olarak bilinen ABD, Çin, Fransa, İngiltere, Rusya ve Almanya ile İran arasında 2015 yılında nükleer anlaşmaya varılmıştı.

Anlaşma kapsamında İran'a karşı yaptırımlar kademeli olarak kaldırılmaya başlanmış, İran da uranyum zenginleştirme faaliyetlerini kısıtlamıştı.

Trump 2018 yılının Mayıs ayında ABD'nin anlaşmadan çekildiğini açıklamış, durum siyasi bir krize yol açmıştı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER