HaberlerDünyaİran Cumhurbaşkanı Ruhani: "ABD Nükleer Anlaşmaya geri dönecek"

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: "ABD Nükleer Anlaşmaya geri dönecek"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin yeni başkanı Joe Biden döneminde İran'a yönelik yaptırımların kaldırılacağından ve Nükleer Anlaşmaya geri döneceğinden emin olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: "ABD Nükleer Anlaşmaya geri dönecek"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptığı açıklamada, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlara ve başlattığı ekonomik savaşa değinerek, "İran milletinin direnişinin yeni ABD hükümetini boyun eğmeye, yükümlülüklerini yerine getirmeye ve yaptırımları kırmaya zorlayacağından hiç şüphem yok." dedi.

Ruhani, "Yaptırımların etkisiz hale getirilmesi bir saat bile ertelenmemelidir. Hükümet bu konuda elinden geleni yapacak." ifadelerine yer verdi.

5+1 olarak bilinen ABD, Çin, Fransa, İngiltere, Rusya ve Almanya ile İran arasında 2015 yılında nükleer anlaşmaya varılmıştı.

Anlaşma kapsamında İran'a karşı yaptırımlar kademeli olarak kaldırılmaya başlanmış, İran da uranyum zenginleştirme faaliyetlerini kısıtlamıştı.

Trump 2018 yılının Mayıs ayında ABD'nin anlaşmadan çekildiğini açıklamış, durum siyasi bir krize yol açmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER