HaberlerDünyaİran: Bölge ötesi aktörlerin Afganistan barışı için çözümleri yapıcı değil

İran: Bölge ötesi aktörlerin Afganistan barışı için çözümleri yapıcı değil

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tacikistan'da düzenlenen "Asya'nın Kalbi İstanbul Süreci 9'uncu Bakanlar Konferansı"nda yaptığı konuşmada, "Bölge ötesi aktörlerin çözümleri Afganistan barışı için yapıcı değil." dedi.

İran: Bölge ötesi aktörlerin Afganistan barışı için çözümleri yapıcı değil

Afganistan'ın bölgesel etkileşimlere girmesi için ülkesinin çaba sarf ettiğine vurgu yapan Zarif, "Afganistan'da barış ve istikrarın sağlanması sadece Afganlar arası görüşmelerle mümkündür." ifadesini kullandı.

Afganlar arası görüşmeleri kolaylaştırma konusunda BM'ye de çağrı yapan Zarif "Bu ülkede yapılan herhangi bir anlaşmada Afgan halkının kendi kaderini belirleme hakkının garantilenmesi gerekiyor." diye konuştu.

Bakan Zarif ayrıca Afganistan ve İran arasındaki ilk demiryolu hattının 10 Aralık 2020 yılında hizmete açıldığını hatırlatarak, bu gelişmeyi uluslararası-bölgesel bir demiryolu ağının oluşumunda önemli bir adım olarak değerlendirdi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER