HaberlerDünyaİran: Bölge ötesi aktörlerin Afganistan barışı için çözümleri yapıcı değil

İran: Bölge ötesi aktörlerin Afganistan barışı için çözümleri yapıcı değil

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tacikistan'da düzenlenen "Asya'nın Kalbi İstanbul Süreci 9'uncu Bakanlar Konferansı"nda yaptığı konuşmada, "Bölge ötesi aktörlerin çözümleri Afganistan barışı için yapıcı değil." dedi.

İran: Bölge ötesi aktörlerin Afganistan barışı için çözümleri yapıcı değil

Afganistan'ın bölgesel etkileşimlere girmesi için ülkesinin çaba sarf ettiğine vurgu yapan Zarif, "Afganistan'da barış ve istikrarın sağlanması sadece Afganlar arası görüşmelerle mümkündür." ifadesini kullandı.

Afganlar arası görüşmeleri kolaylaştırma konusunda BM'ye de çağrı yapan Zarif "Bu ülkede yapılan herhangi bir anlaşmada Afgan halkının kendi kaderini belirleme hakkının garantilenmesi gerekiyor." diye konuştu.

Bakan Zarif ayrıca Afganistan ve İran arasındaki ilk demiryolu hattının 10 Aralık 2020 yılında hizmete açıldığını hatırlatarak, bu gelişmeyi uluslararası-bölgesel bir demiryolu ağının oluşumunda önemli bir adım olarak değerlendirdi.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER