HaberlerDünyaİran-Afganistan demiryolu ekonomik refah için önemli bir adım

İran-Afganistan demiryolu ekonomik refah için önemli bir adım

İran ve Afganistan cumhurbaşkanları ile her iki ülkeden yetkililer, sanal bir konferans aracılığıyla Herat-Huaf demiryolu projesini resmen başlattı. Proje, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi adına büyük bir adım olarak nitelendirildi.

İran-Afganistan demiryolu ekonomik refah için önemli bir adım

İran'ın Huaf kentinden Afganistan'ın Herat kentindeki Rosnak'a 140 km (86 mil) mesafeyi kapsayan Herat-Huaf demiryolu, Afganistan'ı güney İran limanlarının yanı sıra İran-Türkiye ve Avrupa demiryolu ağına bağlayacak.

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani, resmi olarak perşembe günü açılan Herat-Huaf Demiryolu hattının ekonomik refah için tarihi bir adım olduğunu kaydetti.

Sanal bir konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani, "Bugün tarihi ve hayati bir proje olan Herat-Huaf demiryolunun açılmasına tanık oluyoruz. Bu tarihi projenin açılışını her iki ülkede de ekonomik canlanma, gelişme ve refaha doğru önemli bir adım olarak memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, "Bugün hem İran hem de Afganistan ülkeleri için bir mutluluk günü, bir merhamet günü, bir gelişme günüdür. İki dost ve komşu olan İran ve Afganistan, birbirlerinin kapasitelerini kullanabilir ve ekonomik büyüme sağlayabilir" ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER