HaberlerDünyaİran: ABD yaptırımları kaldırırsa nükleer anlaşma yükümlülüklerimizi yerine getiririz

İran: ABD yaptırımları kaldırırsa nükleer anlaşma yükümlülüklerimizi yerine getiririz

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi "ABD’nin nükleer anlaşmaya dönmesi herhangi bir toplantı yapılmasına bağlı değildir” dedi.

İran: ABD yaptırımları kaldırırsa nükleer anlaşma yükümlülüklerimizi yerine getiririz

Abbas Irakçi “ABD, nükleer anlaşmaya dönerek İran karşıtı yaptırımları kaldırırsa, biz de yükümlülüklerimizi yerine getiririz. İlk adımı atması gereken ABD’dir” şeklinde konuştu.

İran’ın nükleer faaliyetlerinin ülkenin ihtiyacına dayandığını ve ABD’nin Suriye dahil dünyanın diğer bölgelerindeki politikalarıyla ilgisi olmadığını dile getiren Irakçi ayrıca, İran’ın komşu ülkelerle özellikle Basra Körfezi’ne kıyısı olan ülkelerle görüşmelere başlamakta hiçbir sorunu olmadığını ifade etti.

Irakçi ilaveten İran ve ABD arasında doğrudan bir diyalog yapılmadığını ve İsviçre’nin iki ülke arasındaki tek resmi kanal olduğunu bildirdi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER