HaberlerDünyaİran, ABD'nin yaptırımlarına takılmadan aşı için gerekli parayı transfer etti

İran, ABD'nin yaptırımlarına takılmadan aşı için gerekli parayı transfer etti

​İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, dünya kamuoyunun baskıları sonucu ABD'nin, ülkesinin Coronavirus aşılarını satın almak için gerekli onayı vermek durumunda kaldığını söyledi.

İran, ABD'nin yaptırımlarına takılmadan aşı için gerekli parayı transfer etti

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, 16 milyon 800 bin doz Coronavirus aşısı satın almak için 200 milyon euro tahsis edildiğini açıkladı.

İRNA'da yer alan habere göre Hemmati, aşıların satın alınması için gerekli parayı bir İsviçre bankasına aktarılması için ABD Hazine Bakanlığının Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nden (OFAC) onay alındığını söyledi.

İran halkının ihtiyaç duyduğu ilaç ve tıbbi malzemeleri de hedef alan ABD'nin İran'a yönelik sabotaj ve acımasız yaptırımlarına da dikkat çeken Himmeti, aşının yeni bir yoldan satın alınabilmesi için 3 koldan yani  Türkiye bankası, Avrupa bankası ve İran bankalarından 200 milyon euronun gönderildiğini bildirdi.

Himmeti, ABD'nin İran'ın petrol, petrokimya ve çeliğine tamamen yaptırım uyguladığını ve İran Merkez Bankası'nın parasını dünyanın her yerinde bloke ettiğini ve parasını çekmeye izin vermediğini ama İran'da çeşitli sektörlerin tüm çabalarının ABD'nin baskıcı yaptırımlarını atlatarak ilaç ve tıbbi ekipman satın almak için çaba gösterdiklerini söyledi.

Himmeti ayrıca Güney Kore'de 7 milyar dolarlık İran varlığının bloke edildiğine işaret ederek, "Bu 7 milyar dolar Güney Kore'de mevduat şeklinde, ancak Koreliler bu mevduata izin vermiyor." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER