HaberlerDünyaİran, ABD'nin yaptırımlarına takılmadan aşı için gerekli parayı transfer etti

İran, ABD'nin yaptırımlarına takılmadan aşı için gerekli parayı transfer etti

​İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, dünya kamuoyunun baskıları sonucu ABD'nin, ülkesinin Coronavirus aşılarını satın almak için gerekli onayı vermek durumunda kaldığını söyledi.

İran, ABD'nin yaptırımlarına takılmadan aşı için gerekli parayı transfer etti

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, 16 milyon 800 bin doz Coronavirus aşısı satın almak için 200 milyon euro tahsis edildiğini açıkladı.

İRNA'da yer alan habere göre Hemmati, aşıların satın alınması için gerekli parayı bir İsviçre bankasına aktarılması için ABD Hazine Bakanlığının Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nden (OFAC) onay alındığını söyledi.

İran halkının ihtiyaç duyduğu ilaç ve tıbbi malzemeleri de hedef alan ABD'nin İran'a yönelik sabotaj ve acımasız yaptırımlarına da dikkat çeken Himmeti, aşının yeni bir yoldan satın alınabilmesi için 3 koldan yani  Türkiye bankası, Avrupa bankası ve İran bankalarından 200 milyon euronun gönderildiğini bildirdi.

Himmeti, ABD'nin İran'ın petrol, petrokimya ve çeliğine tamamen yaptırım uyguladığını ve İran Merkez Bankası'nın parasını dünyanın her yerinde bloke ettiğini ve parasını çekmeye izin vermediğini ama İran'da çeşitli sektörlerin tüm çabalarının ABD'nin baskıcı yaptırımlarını atlatarak ilaç ve tıbbi ekipman satın almak için çaba gösterdiklerini söyledi.

Himmeti ayrıca Güney Kore'de 7 milyar dolarlık İran varlığının bloke edildiğine işaret ederek, "Bu 7 milyar dolar Güney Kore'de mevduat şeklinde, ancak Koreliler bu mevduata izin vermiyor." dedi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER