HaberlerDünyaİran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmedi

İran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmedi

İran, ABD ve 3 Avrupa ülkesinin tavrı nedeniyle, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell'in önerdiği gayri resmi toplantı teklifini kabul etmedi.

İran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmedi

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade "ABD ve üç Avrupa ülkesinin (İngiltere, Fransa ve Almanya) son dönemdeki tutum ve eylemleri dikkate alındığında İran, nükleer anlaşmanın Avrupalı koordinatörü tarafından önerilen gayri resmi toplantı düzenlenme talebini halihazırda uygun bulmamaktadır." dedi.

ABD'nin pozisyonunda ve davranışında henüz bir değişiklik olmadığını ve Biden yönetiminin Trump'ın politikasından vazgeçmediğini ve hatta nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerini uygulamadığını belirten Hatipzade "Nükleer anlaşmaya taraf tüm ülkelerin taahhütlerini yerine getirmesi müzakere konusu olamaz ve tüm görüşmeler 5 yıl önce yapılmıştır." dedi.

Hatipzade, "ABD yasa dışı ve tek taraflı yaptırımlarına son vermeli ve taahhütlerine dönmelidir. Bu ne müzakere gerektirir ne de UAEK Yönetim Kurulu kararını." açıklamasında bulundu.

Hatipzade,İran'ın, anlaşmanın mevcut üye devletleriyle ve ayrıca Nükleer Anlaşma koordinatörü olan Borrell ile iki taraflı ve çok taraflı olarak yakın istişarelere devam edeceğini de sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER