HaberlerDünyaİran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmedi

İran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmedi

İran, ABD ve 3 Avrupa ülkesinin tavrı nedeniyle, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell'in önerdiği gayri resmi toplantı teklifini kabul etmedi.

İran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmedi

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade "ABD ve üç Avrupa ülkesinin (İngiltere, Fransa ve Almanya) son dönemdeki tutum ve eylemleri dikkate alındığında İran, nükleer anlaşmanın Avrupalı koordinatörü tarafından önerilen gayri resmi toplantı düzenlenme talebini halihazırda uygun bulmamaktadır." dedi.

ABD'nin pozisyonunda ve davranışında henüz bir değişiklik olmadığını ve Biden yönetiminin Trump'ın politikasından vazgeçmediğini ve hatta nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerini uygulamadığını belirten Hatipzade "Nükleer anlaşmaya taraf tüm ülkelerin taahhütlerini yerine getirmesi müzakere konusu olamaz ve tüm görüşmeler 5 yıl önce yapılmıştır." dedi.

Hatipzade, "ABD yasa dışı ve tek taraflı yaptırımlarına son vermeli ve taahhütlerine dönmelidir. Bu ne müzakere gerektirir ne de UAEK Yönetim Kurulu kararını." açıklamasında bulundu.

Hatipzade,İran'ın, anlaşmanın mevcut üye devletleriyle ve ayrıca Nükleer Anlaşma koordinatörü olan Borrell ile iki taraflı ve çok taraflı olarak yakın istişarelere devam edeceğini de sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER