HaberlerDünyaİRAM: İran son 10 yılda siber saldırı gücünü artırdı

İRAM: İran son 10 yılda siber saldırı gücünü artırdı

İran Araştırmaları Merkezi (İRAM) tarafından yayımlanan rapora göre, İran'ın son 10 yılda siber saldırı gücünü artırdı.

İRAM: İran son 10 yılda siber saldırı gücünü artırdı

ABD ve Siyonist işgal rejiminin saldırılarına maruz kalınmasıyla birlikte İran'ın, siber saldırı yeteneklerini artırdığı vurgulanan raporda, Kasım 2010'da Natanz Nükleer Tesisindeki uranyum zenginleştirme santrifüjlerini hedef alan Stuxnet Operasyonu'nun siber altyapı ve bilgi teknolojileri için bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekildi.

ABD yaptırımlarının, yabancı şirketlerin iş birliği yapmasını caydırdığına yer verilen raporda, İran'ın yerel şirketler vasıtasıyla bu açığı kapatmaya çalıştığı ifade edildi.

Raporda İran'ın "Yerli internet" çalışmalarını hızlandırmasının arkasında uluslararası internet ağının istihbarat servisleri tarafından oluşturulduğu, Google, WhatsApp gibi platformların casusluk amaçlı faaliyetler için kullanıldığına yönelik inancın yattığı belirtildi.

Rapora göre, İran'ın siber saldırıları özellikle ABD, Siyonist işgal rejimi ve Suudi Arabistan'a yoğunlaştığı kaydedildi.

Raporda, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İngiltere, Almanya, Fransa ve Pakistan'ın da aralarında bulunduğu 40'tan fazla ülke ve bağlı kurumun İran merkezli siber saldırılara maruz kaldığı aktarıldı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER