HaberlerDünyaIrak Başbakanı Kazımi: Kürdistan Bölgesi'ndeki öfke on yıllar öncesinin ürünü

Irak Başbakanı Kazımi: Kürdistan Bölgesi'ndeki öfke on yıllar öncesinin ürünü

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Süleymaniye başta olmak üzere Kürdistan Bölgesi'ndeki kentlerde patlak veren protestolara ilişkin yayımladığı mesajda, "Kürdistan Bölgesi'ndeki halkımızın çektiği acılar nedeniyle derin üzüntü içindeyiz." dedi.

Irak Başbakanı Kazımi: Kürdistan Bölgesi'ndeki öfke on yıllar öncesinin ürünü

7 Aralık 2020 tarihinden bu yana Süleymaniye başta olmak üzere mali kriz nedeniyle Kürdistan Bölgesi'nin birçok kentinde baş gösteren protestolarda şu ana kadar 10 kişi hayatını kaybederken, onlarca kişi de yaralandı.

Süleymaniye ve Halepçe kentlerinde halen devam eden protestoların nedeni geciken memur maaşları olarak gözükse de Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Kürdistan Bölgesi'ndeki halkın gösterdiği tepkiyi "On yıllar öncesinden biriken öfkenin patlak vermesi" olarak yorumladı.

Kazımi, resmi sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, protestocuların haklı gerekçelerinin olduğuna dikkat çekerek Kürdistan Bölgesi ve Irak'ın tüm şehirlerinde halkın ihtiyaçlarını karşılamak için ciddi şekilde çalışacaklarını belirtti.

Kazimi mesajında, "Özellikle kültür, asil ve dağ gibi Süleymaniye kenti başta olmak üzere Kürdistan Bölgesi'ndeki halkımızın çektiği acılar nedeniyle derin üzüntü içindeyiz." dedi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER