HaberlerDünyaIrak Başbakanı Kazımi’den Erbil’e “ulusal diyalog” çağrısı

Irak Başbakanı Kazımi’den Erbil’e “ulusal diyalog” çağrısı

Irak Başbakanı Mustada el-Kazımi, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözüme kavuşturulması için “ulusal diyalog” çağrısında bulundu.

Irak Başbakanı Kazımi’den Erbil’e “ulusal diyalog” çağrısı

Rudaw haber sitesine göre Mustafa el-Kazımi, uzun süredir Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile Irak arasında devam eden krizlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Irak’taki siyasi tarafların aralarındaki çekişmeleri bir kenara bırakmaları gerektiğini belirten Kazımi, “Halkımızın taleplerini yerine getirmek için ulusal bir diyalog çağrısında bulunuyoruz. Bizler 6 bin yıldır birlikte yaşadık ve hala yaşıyoruz ve el eleyiz. Irak, barışın ve insani mesajı, hoşgörünün tacı, özgürlüklerin ve fikirlerin ülkesidir” ifadelerine yer verdi.

Kazımi, “Halkımızın taleplerinin yerine getirilmesi için ulusal bir diyalog çağırısında bulunuyoruz. Buradan bütün siyasi taraflara sesleniyorum; diyalog masasına gelin sorumlulukla tartışalım, halkımıza ve tarihimize karşı sorumlu olalım. Partiler ve siyasetçiler nezdinde, bütün taraflara IKBY ile Irak arasında nihai bir anlaşmaya varılması için derin bir ulusal diyalog çağrısında bulunuyorum. Bu adımla birlikte Irak’ın birliğini korumayı aynı zamanda derin ve birikmiş sorunların çözülmesini amaçlıyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER