HaberlerDünyaİnsan hakları örgütlerinden Arakanlı Müslümanların eğitimine destek çağrısı

İnsan hakları örgütlerinden Arakanlı Müslümanların eğitimine destek çağrısı

24 Ocak Uluslararası Eğitim Günü münasebetiyle 50 yerel insan hakları örgütü ve sivil toplum grubundan oluşan Cox's Bazar Sivil Toplum Kuruluşları Forumu, yazılı açıklamada bulundu.

İnsan hakları örgütlerinden Arakanlı Müslümanların eğitimine destek çağrısı

Arakanlıların eğitim alanında karşılaştığı güçlüklere dikkat çekilen yazılı açıklamada, 15-24 yaş arası Arakanlı gençlerin yüzde 83'ünün herhangi bir eğitim programına katılmadığı vurgulandı.

Bazı eğitim kurumlarının Arakanlılar için sığınma evleri olarak belirlendiği ve bunun da akademik faaliyetlerin aylarca askıya alınmasına neden olduğu vurgulanan açıklamada, "İnsan sayısının artması ve yardım programlarında kullanılan araçların yoğunluğundan dolayı birçok öğrenci okula gitmeyi bıraktı." ifadesine yer verildi.

Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budist çetelerinin Müslümanlara yönelik sistematik saldırılarında, aralarında çocukların ve kadınlarında bulunduğu binlerce Müslüman katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Myanmar ordusu ve Budist çeteler, Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen saldırıları gerekçe göstererek, Müslümanlara yönelik kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

BM'ye göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı bir milyon 200 bini aştı.

İLGİLİ HABERLER

Suudi rejimi Aramco’ya saldırı yapıldığını doğruladıSuudi rejimi Aramco’ya saldırı yapıldığını doğruladıEkvator Ginesi'ndeki patlamalarda ölü sayısı 20'ye yaralı sayısı 500'e yükseldiEkvator Ginesi'ndeki patlamalarda ölü sayısı 20'ye yaralı sayısı 500'e yükseldiYunanistan'da 3.8 büyüklüğünde depremYunanistan'da 3.8 büyüklüğünde depremSalgın nedeniyle Latin Amerika ülkelerinde ölü sayısı artıyorSalgın nedeniyle Latin Amerika ülkelerinde ölü sayısı artıyorPetrol fiyatları yükselmeye devam ediyorPetrol fiyatları yükselmeye devam ediyor
SIRADAKİ HABER