HaberlerDünyaİnsan hakları örgütlerinden Arakanlı Müslümanların eğitimine destek çağrısı

İnsan hakları örgütlerinden Arakanlı Müslümanların eğitimine destek çağrısı

24 Ocak Uluslararası Eğitim Günü münasebetiyle 50 yerel insan hakları örgütü ve sivil toplum grubundan oluşan Cox's Bazar Sivil Toplum Kuruluşları Forumu, yazılı açıklamada bulundu.

İnsan hakları örgütlerinden Arakanlı Müslümanların eğitimine destek çağrısı

Arakanlıların eğitim alanında karşılaştığı güçlüklere dikkat çekilen yazılı açıklamada, 15-24 yaş arası Arakanlı gençlerin yüzde 83'ünün herhangi bir eğitim programına katılmadığı vurgulandı.

Bazı eğitim kurumlarının Arakanlılar için sığınma evleri olarak belirlendiği ve bunun da akademik faaliyetlerin aylarca askıya alınmasına neden olduğu vurgulanan açıklamada, "İnsan sayısının artması ve yardım programlarında kullanılan araçların yoğunluğundan dolayı birçok öğrenci okula gitmeyi bıraktı." ifadesine yer verildi.

Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budist çetelerinin Müslümanlara yönelik sistematik saldırılarında, aralarında çocukların ve kadınlarında bulunduğu binlerce Müslüman katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Myanmar ordusu ve Budist çeteler, Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen saldırıları gerekçe göstererek, Müslümanlara yönelik kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

BM'ye göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı bir milyon 200 bini aştı.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER