HaberlerDünyaİngiltere'deki okullarda skandal: Binlerce öğrenci cinsel istismara uğradı

İngiltere'deki okullarda skandal: Binlerce öğrenci cinsel istismara uğradı

​İngiltere'de başta ülkenin özel okulları olmak üzere binlerce kişinin cinsel istismara uğradığını belirtmesi üzerine polis soruşturma başlattı.

İngiltere'deki okullarda skandal: Binlerce öğrenci cinsel istismara uğradı

İngiltere'de polis, Everyone’s Invited (Herkes Davetli) adlı çevrim içi platformda bildirilen ve İngiliz okullarında yaşandığı iddia edilen 5 bin 800'den fazla cinsel istismar vakasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Euronews'te yer alan habere göre, çevrim içi platformun düzenlediği online kampanyada aralarında reşit olmayanların da bulunduğu binlerce tecavüz ve taciz kurbanı anonim bir şekilde yaşadıklarını anlatmaya davet ediyor.

Kampanyaya özellikle okullarda çok sayıda istismar vakasının bildirilmesi sonrası ise geçen yıldan bu yana İngiltere İçişleri Bakanlığının "Çocuklara Yönelik Cinsel İstismarla Mücadele Stratejisi" kapsamında çocuk tacizi suçlularına yönelik operasyonlar düzenleyen polis harekete geçti.

100'den fazla okulun adı geçiyor

Londra Metropolitan (MET) Polis yetkilileri, platforma yazan kurbanlardan herhangi birinin suçu emniyete resmi olarak rapor etmeye "teşvik edilip edilmeyeceğini" belirlemeye çalıştıklarını duyurdu.

Web sitesinde yayınlanan anonim ifadeleri inceleyen MET, ayrıca ülke çapında adı geçen 100'den fazla okulla temasa geçtiklerini belirtti.

Söz konusu kampanya geçtiğimiz sene haziran ayında 22 yaşındaki Soma Sara'nın öğrencilerin anonim olarak cinsel taciz ve istismar vakalarını bildirmelerini istemesiyle başladı.

Cinsel istismar vakalarının çoğu seçkin özel okullarda geçiyor

Öte yandan anomin paylaşımlarda cinsel istismar vakalarının yaşandığı okulların çoğunun İngiltere'nin en seçkin eğitim kurumlarında gerçekleştiği iddia ediliyor. İsmi geçen okullar arasında Dulwich College, Latymer Upper School ve Westminster School da yer alıyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER