HaberlerDünyaİmran Han: Afganistan'da barış ve istikrar fırsat getirecek

İmran Han: Afganistan'da barış ve istikrar fırsat getirecek

​Pakistan Başbakanı İmran Han, İslamabad'daki Hizb-i Vahdet-i İslami Başkanı Kerim Halili ile yaptığı görüşmede "barışçıl ve istikrarlı bir Afganistan'ın ticaret ve bölgesel bağlantıda yeni iş birliği perspektifleri açacağını" söyledi.

İmran Han: Afganistan'da barış ve istikrar fırsat getirecek

Pakistan Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada İmran Han ile Halili, görüşmede Afgan barış süreci ve Pakistan ile Afganistan arasındaki ikili ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Pakistan'ın Afgan barış sürecine desteğini sürekli yineleyen Han, "Kapsayıcı ve geniş tabanlı bir çözüm için Afgan içi müzakereler sürecinin azim ve sabırla sürdürülmesi gerektiğinin" altını çizdi.

Afganistan'daki çatışmaya askeri bir çözüm bulunmadığına ve müzakere edilmiş bir siyasi çözümün ileriye dönük tek yol olduğuna dair uzun zamandır devam eden pozisyonun önemine değinildiği belirtildi.

Afgan halkının ülkedeki uzun süreli çatışmalardan dolayı çok acı çektiğini kaydeden Han, "Afgan içi müzakere sürecinin kapsayıcı ve geniş tabanlı bir çözüm için azim ve sabırla sürdürülmesi gerektiğinin" altını çizdi.

Geçici hükümet

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, barış sürecinin bir sonucu olarak Afganistan'da geçici bir hükümet olasılığını ilgili taraflarla görüştüğü bildirildi.

Kaynaklara göre Halilzad'ın Afgan siyasetçilerle görüşmelerinde 3 seçeneği masaya yatırdığı kaydedildi:

1'incisi, mevcut hükümetin devamı ve Taliban'ın hükümete dahil edilmesi.

2'incisi, hükümetin Taliban liderliğindeki bir hükümet yapısına dahil edilmesi.

3'üncüsü, geçici ve kapsayıcı bir hükümet kurma seçeneği.

Yerel kaynaklar, Afgan siyasi liderlerin Halilzad'a geçici bir hükümet kurulmasının ülkedeki savaşı sona erdirmek için uygun seçenek olduğunu söylediğini bildiriyor.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER