HaberlerDünyaIKBY Sözcüsü: Türkiye ile imzalanan petrol anlaşması sadece güzergâhla ilgili

IKBY Sözcüsü: Türkiye ile imzalanan petrol anlaşması sadece güzergâhla ilgili

Irak Kürdistanı Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Türkiye arasında imzalanan 50 yıllık anlaşmanın Erbil ile Bağdat hükümetleri arasındaki müzakerelerde sorun olduğuna dair iddiaları reddetti.

IKBY Sözcüsü: Türkiye ile imzalanan petrol anlaşması sadece güzergâhla ilgili

Hükümet Sözcüsü Adil, Türkiye ile geçmişte yapılan anlaşmanın sadece petrol boru hattının geçişi konusunda olduğunu söyledi.

K24'e konuşan Adil, Türkiye ile yapılan anlaşmanın petrol satışıyla alakalı olmadığını, sadece petrol boru hattının Türkiye topraklarından geçmesiyle ilgili olduğunu kaydetti.

Adil, "2014 yılında dönemin Irak Başbakanı Haydar Abadi tarafından Kürdistan Bölgesi'ne büyük bir abluka uygulandığında, Kürdistan Bölgesi Hükümeti petrol sevkiyatı için yeni güzergâh arayışına girdi. Bu şekilde Kürdistan Bölgesi için bir gelir kaynağı oluşturulmuş olacaktı." dedi.

Adil, "O dönem Kürdistan Bölgesi'nin elinde hiçbir gelir kaynağı yoktu. Dolayısıyla Türkiye ile anlaşma sağlandı. Ancak anlaşma Türkiye'ye petrol satışı üzerine değildi; Kürdistan petrolünün Türkiye toprakları üzerinden Ceyhan'a ulaştırılması içindi." dedi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER