HaberlerDünyaIKBY Sözcüsü: Türkiye ile imzalanan petrol anlaşması sadece güzergâhla ilgili

IKBY Sözcüsü: Türkiye ile imzalanan petrol anlaşması sadece güzergâhla ilgili

Irak Kürdistanı Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Türkiye arasında imzalanan 50 yıllık anlaşmanın Erbil ile Bağdat hükümetleri arasındaki müzakerelerde sorun olduğuna dair iddiaları reddetti.

IKBY Sözcüsü: Türkiye ile imzalanan petrol anlaşması sadece güzergâhla ilgili

Hükümet Sözcüsü Adil, Türkiye ile geçmişte yapılan anlaşmanın sadece petrol boru hattının geçişi konusunda olduğunu söyledi.

K24'e konuşan Adil, Türkiye ile yapılan anlaşmanın petrol satışıyla alakalı olmadığını, sadece petrol boru hattının Türkiye topraklarından geçmesiyle ilgili olduğunu kaydetti.

Adil, "2014 yılında dönemin Irak Başbakanı Haydar Abadi tarafından Kürdistan Bölgesi'ne büyük bir abluka uygulandığında, Kürdistan Bölgesi Hükümeti petrol sevkiyatı için yeni güzergâh arayışına girdi. Bu şekilde Kürdistan Bölgesi için bir gelir kaynağı oluşturulmuş olacaktı." dedi.

Adil, "O dönem Kürdistan Bölgesi'nin elinde hiçbir gelir kaynağı yoktu. Dolayısıyla Türkiye ile anlaşma sağlandı. Ancak anlaşma Türkiye'ye petrol satışı üzerine değildi; Kürdistan petrolünün Türkiye toprakları üzerinden Ceyhan'a ulaştırılması içindi." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Fransa 26 bin Covid-19 vakası ve 351 ölüm bildirdiFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 351 ölüm bildirdiRusya Devlet Duması ABD ile varılan START-3 antlaşmasını onayladıRusya Devlet Duması ABD ile varılan START-3 antlaşmasını onayladıİran'dan siyonist işgal rejiminin tehdidine yanıtİran'dan siyonist işgal rejiminin tehdidine yanıtİtalya'da salgın nedeniyle can kaybı 467 artarak 87 bine yaklaştıİtalya'da salgın nedeniyle can kaybı 467 artarak 87 bine yaklaştıDünya genelinde Coronavirus vaka sayısı 101 milyonu geçtiDünya genelinde Coronavirus vaka sayısı 101 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER