HaberlerDünyaIAEA: "İran gelişmiş santrifüjle uranyum zenginleştirmeye başladı"

IAEA: "İran gelişmiş santrifüjle uranyum zenginleştirmeye başladı"

Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi (IAEA) İran'ın Natanz nükleer tesisinde daha gelişmiş bir tür santrifüj olan IR-4 ile uranyum zenginleştirmeye başladığını bildirdi.

IAEA: "İran gelişmiş santrifüjle uranyum zenginleştirmeye başladı"

Birleşmiş Milletlere bağlı IAEA'nın üye ülkeleri bilgilendirme amaçlı raporunda "15 Mart 2021'de IAEA, İran'ın yakıt zenginleştirme santralindeki 174 IR-4 santrifüj zincirini doğal UF6 ile beslediğini doğruladı." denildi.

İran geçen yıl üç gelişmiş santrifüj zincir sistemini Natanz'da yerüstündeki bir santralden yeraltındaki yakıt zenginleştirme santraline taşımıştı. İran IR-2m santrifüjleriyle yeraltında bir süredir uranyum zenginleştiriyor. 2015 tarihli Ortak Kapsamlı Eylem Planı adlı uluslararası nükleer anlaşma, İran'ın yalnızca ilk jenerasyon IR-1 makineleriyle uranyum zenginleştirmesine izin veriyordu.

UF6 yani uranyum heksaflorür, uranyumu zenginleştirme için santrifüjlere eklenen haline verilen isim olarak biliniyor.

İran diğer bir nükleer tesis olan Ferda'da ise yüzde 20 oranında uranyum zenginleştiriyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER