HaberlerDünyaHükümet krizi aşılamayan İtalya'da Cumhurbaşkanı Mattarella'dan teknokrat hükümet çağrısı

Hükümet krizi aşılamayan İtalya'da Cumhurbaşkanı Mattarella'dan teknokrat hükümet çağrısı

İtalya'da yeni koalisyon hükümetinin kurulması için yürütülen çabaların sonuçsuz kalması üzerine Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İtalyan meclisine Covid-19 salgınını yönetmek üzere siyasi olmayan bir hükümet üzerinde uzlaşılması çağrısında bulundu.

Hükümet krizi aşılamayan İtalya'da Cumhurbaşkanı Mattarella'dan teknokrat hükümet çağrısı

Mattarella, İtalya'nın bir siyasi kampanya ve erken milletvekili seçimlerini kaldıracak durumda olmadığını belirterek, vatandaşların salgının yol açtığı sağlık, sosyal ve ekonomik krizlere karşı somut ve hızlı cevaplar beklediğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin Çarşamba günü bir toplantı yapmak üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet edildiği bildirildi.

Eski İtalya Başbakanı ve Italia Viva Partisi'nin lideri Matteo Renzi yeni hükümet kurma çalışmalarının sağlık harcamaları, eğitim ve altyapı projelerini içeren bir dizi konu üzerindeki anlaşmazlık nedeniyle bozulduğunu açıklamıştı.

Eski İtalya Başbakanı ve Italia Viva Partisi'nin lideri Matteo Renzi'nin geçtiğimiz ay Başbakan Guiseppe Conte'yi sağlık krizi ve takip eden ekonomik iflası yanlış yönetmekle suçlayarak hükümetten çekilmesi üzerine koalisyon hükümeti dağılmıştı.

Ülkede, 5 Yıldız Hareketi (M5S), Demokratik Parti (PD), Italia Viva (Iv) ve Özgürler ve Eşitler'den (LeU) oluşan dörtlü koalisyonun bozulmasıyla başlayan, 26 Ocak'ta Başbakan Giuseppe Conte'nin istifasıyla derinleşen hükümet krizi halen devam ediyor.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER