HaberlerDünyaHollanda ve İrlanda'da Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımı askıya alındı

Hollanda ve İrlanda'da Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımı askıya alındı

Oxford Üniversitesi ile İngiliz-İsveç şirketi AstraZeneca'nın Coronavirus aşısı Avrupa'da tedirginliğe neden olmaya devam ediyor. Son olarak Hollanda ve İrlanda, AstraZeneca aşısının kullanımını geçici olarak durdurdu.

Hollanda ve İrlanda'da Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımı askıya alındı

Hollanda ve İrlanda, Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca'nın ortak geliştirdiği aşının kullanımını askıya aldı.

Hollanda Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Hollanda İlaç Dairesi'nin (CBG) yeni bilgilere dayanarak, tedbir amaçlı ve daha fazla araştırılmak üzere AstraZeneca aşısının kullanımının geçici olarak durdurulmasını tavsiye ettiği belirtildi.

İrlanda Ulusal Aşılama Danışma Komitesi de (NIAC), bu aşının Norveç'te bazı yetişkinlerde kan pıhtılaşmasına yol açtığı yönündeki raporlar ışığında kullanımının askıya alınmasını önerdi.

Daha önce Norveç, Danimarka, İzlanda, Romanya, İtalya ve Bulgaristan bu aşının kullanımını geçici olarak durdurmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), konu ile ilgili yaptığı açıklamada aşı ile pıhtılaşma riskinin artması arasında bir bağ olmadığını, aşının kullanımının askıya alınmasına gerek olmadığını belirtmişti.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER