HaberlerDünyaHindistan salgın nedeniyle son ayların en düşük günlük ölüm sayısını kaydetti

Hindistan salgın nedeniyle son ayların en düşük günlük ölüm sayısını kaydetti

Hindistan Sağlık Bakanlığı, Covid-19 salgını nedeniyle ülkede son 24 saatte 117 kişinin öldüğünü açıkladı. Böylelikle Hindistan'da virüs kaynaklı ölü sayısı 153 bin 587'ye çıkmış oldu.

Hindistan salgın nedeniyle son ayların en düşük günlük ölüm sayısını kaydetti

Hindistan Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakaları ve ölü sayısına ilişkin açıklamada bulundu.

Açıklamada, salgın nedeniyle 117 kişinin daha öldüğü ve böylece ülkede toplam can kaybının 153 bin 587'ye yükseldiği ifade edildi.

Ülkede son 24 saatte 9 bin 102 yeni vaka tespit edildiği ve böylece vaka sayısının 10 milyon 676 bini aştığı belirtildi.

Hindistan; ABD ve Brezilya'nın ardından 3'üncü en yüksek ölüm oranına; ABD'nin ardından ise dünyanın 2'inci en yüksek vaka sayısına sahip. Bununla beraber eylül ayından bu yana rakamların istikrarlı bir şekilde düştüğü kaydediliyor.

COVAX planı

Dünya Sağlık Örgütü ve GAVI tarafından ortaklaşa yürütülen COVAX planı, yoksul ve orta gelirli ülkelere teşhis testi, ilaç ve aşı sağlamayı amaçlıyor.

GAVI aşıları ittifakının tahminlerine göre Hindistan, COVAX küresel aşı paylaşım planı kapsamında destek aldıktan sonra bile Covid-19 aşılama programının ilk aşamasında 1,4 milyar ila 1,8 milyar dolar harcamak zorunda kalacak.

Hükümetler, ilaç şirketleri, hayır kurumları ve uluslararası kuruluşlardan müteşekkil bir ittifak olan GAVI, Hindistan ile bir destek paketi üzerine görüşmelerde bulunduğunu duyurmuştu.

İLGİLİ HABERLER

Covid-19 salgını sürecinde sağlık çalışanlarından 17 bin can kaybıCovid-19 salgını sürecinde sağlık çalışanlarından 17 bin can kaybıYouTube Myanmar'da orduya ait kanalları kapattıYouTube Myanmar'da orduya ait kanalları kapattıİran'da Covid-19 salgınında 8 bin 367 yeni vaka tespit edildiİran'da Covid-19 salgınında 8 bin 367 yeni vaka tespit edildiÇin 2021'de savunma harcamalarına 210 milyar dolar ayırdıÇin 2021'de savunma harcamalarına 210 milyar dolar ayırdıNusaybin'de meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandıNusaybin'de meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı
SIRADAKİ HABER