HaberlerDünyaHindistan'da kuş gribi alarmı!

Hindistan'da kuş gribi alarmı!

​Hindistan'da kuş gribi salgınından etkilendiği değerlendirilen 350 bin kümes hayvanının telef olduğu açıklandı. Kuş gribinin Avrupa'ya da sıçradığı belirtildi.

Hindistan'da kuş gribi alarmı!

Hindistan'ın 5 eyaletinde kuş gribi vakalarının görülmesinin ve ülke çapında salgın alarmı verilmesinin ardından virüsün yayılmasının önüne geçmek için çok sayıda yabani kaz, karga ve ördeğin yanı sıra on binlerce kümes hayvanı itlaf edilmeye başlandı.

Kuş gribi, kuşlarda son derece bulaşıcı ve ciddi bir solunum yolu hastalığı. Dünya Sağlık Örgütüne göre, kuş gribi türleri genellikle insanlara bulaşmamakla beraber bazı durumlarda insanları da enfekte ettiği rapor edilmiştir.

Hindistan'ın Himaçal eyaletinin Kangra bölgesinin bazı kısımlarında kümes hayvanı alım satımının durdurulduğu bildirildi. Bir sonraki duyuruya kadar insanların ve çiftlik hayvanlarının Pong Barajı gölünün çevresine yaklaşması yasaklandı.

Madhya Pradeş eyaletinin bazı bölgelerinde yumurta satışı da yasaklanırken Kerala eyaletinde 12 bin kadar ördeğin virüs sebebiyle telef olduğu ve 36 binden fazla kuşun da itlaf edileceği açıklandı.

Kuş gribi Avrupa'ya da sıçradı

Almanya'nın bazı bölgelerinde tespit edilen kuş gribinin yayılmasını önlemek için 62 binden fazla hindi ve ördeğin itlaf edilmesi talimatının verildiği belirtildi.

Macaristan'da da görülen kuş gribinin yayılmaması için 90 bin hindinin itlaf edildiği kaydedildi.

İLGİLİ HABERLER

İngiltere’ye seyahatlerde negatif test zorunluluğuİngiltere’ye seyahatlerde negatif test zorunluluğuFransa'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 288 kişi öldü 21 bin yeni vaka tespit edildiFransa'da Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 288 kişi öldü 21 bin yeni vaka tespit edildiÇocuk işçiliği son 10 yılda yüzde 38 azaldıÇocuk işçiliği son 10 yılda yüzde 38 azaldıFilistin'de Ramallah yönetimi seçimlere ilişkin kararnameyi kabul ettiFilistin'de Ramallah yönetimi seçimlere ilişkin kararnameyi kabul ettiOHAL uygulaması uzatılan İtalya'da Covid-19 kaynaklı 477 kişi daha öldüOHAL uygulaması uzatılan İtalya'da Covid-19 kaynaklı 477 kişi daha öldü
SIRADAKİ HABER