HaberlerDünyaHeniyye BM Özel Koordinatörü Mladenov'la Filistin'de yapılacak seçimleri görüştü

Heniyye BM Özel Koordinatörü Mladenov'la Filistin'de yapılacak seçimleri görüştü

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov'la önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek Filistin seçimlerini görüştü.

Heniyye BM Özel Koordinatörü Mladenov'la Filistin'de yapılacak seçimleri görüştü

Konuya iliştin olarak HAMAS tarafından yapılan açıklamada, Heniyye ve Mladenov görüşmede, Filistin seçimlerinin gerçekleştirilmesi için izlenilecek yol haritası hakkında kapsamlı bir durum değerlendirmesi yaptı.

Heniyye görüşmede Filistin'de yapılacak seçimler için özellikle de seçimlerin dürüst ve düzenli olması ve herkesin özgürce tercihini yapmasına imkân verilmesi açısından BM'ye ve uluslararası topluma önemli görevler düştüğünü belirtti.

Heniyye, siyonist işgal rejiminin özellikle de Kudüs'te seçimlerin gerçekleştirilmesi önünde engeller çıkarmaması için baskı yapılması gerektiğini dile getirdi.

Heniyye ayrıca seçimlerin sonuçlarının da gerek yönetim ve gerekse FKÖ tarafından tanınmasının, sonuçlarına göre bir hükûmet kurulması konusunda zorluk çıkarılmamasının zorunlu olduğuna değindi.

Filistin seçimleri, Mahmud Abbas'ın imzaladığı kararnamede belirlendiği üzere üç aşamalı bir şekilde gerçekleştirilecek.

22 Mayıs'ta Yasama Meclisi, 31 Temmuz'da başkanlık, 31 Ağustos'ta da FKÖ'nün şura meclisi niteliği taşıyan Filistin Ulusal Konseyi için seçim yapılması öngörülüyor.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER