HaberlerDünyaHeniyye BM Özel Koordinatörü Mladenov'la Filistin'de yapılacak seçimleri görüştü

Heniyye BM Özel Koordinatörü Mladenov'la Filistin'de yapılacak seçimleri görüştü

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov'la önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek Filistin seçimlerini görüştü.

Heniyye BM Özel Koordinatörü Mladenov'la Filistin'de yapılacak seçimleri görüştü

Konuya iliştin olarak HAMAS tarafından yapılan açıklamada, Heniyye ve Mladenov görüşmede, Filistin seçimlerinin gerçekleştirilmesi için izlenilecek yol haritası hakkında kapsamlı bir durum değerlendirmesi yaptı.

Heniyye görüşmede Filistin'de yapılacak seçimler için özellikle de seçimlerin dürüst ve düzenli olması ve herkesin özgürce tercihini yapmasına imkân verilmesi açısından BM'ye ve uluslararası topluma önemli görevler düştüğünü belirtti.

Heniyye, siyonist işgal rejiminin özellikle de Kudüs'te seçimlerin gerçekleştirilmesi önünde engeller çıkarmaması için baskı yapılması gerektiğini dile getirdi.

Heniyye ayrıca seçimlerin sonuçlarının da gerek yönetim ve gerekse FKÖ tarafından tanınmasının, sonuçlarına göre bir hükûmet kurulması konusunda zorluk çıkarılmamasının zorunlu olduğuna değindi.

Filistin seçimleri, Mahmud Abbas'ın imzaladığı kararnamede belirlendiği üzere üç aşamalı bir şekilde gerçekleştirilecek.

22 Mayıs'ta Yasama Meclisi, 31 Temmuz'da başkanlık, 31 Ağustos'ta da FKÖ'nün şura meclisi niteliği taşıyan Filistin Ulusal Konseyi için seçim yapılması öngörülüyor.

İLGİLİ HABERLER

İran'da 1 milyon 399 bin 934 Covid-19 hastası sağlığına kavuştuİran'da 1 milyon 399 bin 934 Covid-19 hastası sağlığına kavuştuBM: Yemen'de çocuk olmak "özel bir cehennem"BM: Yemen'de çocuk olmak "özel bir cehennem"İran'dan Batı'ya uyarı: Durum karmaşık bir hale gelebilirİran'dan Batı'ya uyarı: Durum karmaşık bir hale gelebilirErmenistan'da göstericiler hükümet binasını bastıErmenistan'da göstericiler hükümet binasını bastıİran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmediİran AB'nin nükleer anlaşmayla ilgili toplantı teklifini kabul etmedi
SIRADAKİ HABER