HaberlerDünyaHatipzade'den nükleer anlaşma taraflarının yükümlülüklerini yerine getirme mesajı

Hatipzade'den nükleer anlaşma taraflarının yükümlülüklerini yerine getirme mesajı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, "Şubat ayının son haftasına kadar karşı tarafların yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda İran hükümeti Ek Protokol'ün gönüllü olarak uygulanmasını durdurmakla yükümlüdür" dedi.

Hatipzade'den nükleer anlaşma taraflarının yükümlülüklerini yerine getirme mesajı

Düzenlediği haftalık basın toplantısında konuşan Hatipzade, "Teknik sorular Atom Enerjisi Kurumundan sorulmalı, ancak diğer taraf olursa o güne kadar yükümlülüklerini yerine getirmezse, hükümet Ek Protokol'ün gönüllü olarak uygulanmasını durdurmakla yükümlüdür" diye belirtti.

Bu eylemin denetim dışı kontrol mekanizmasının sona ermesi anlamına geleceğini ve tüm denetimlerin son bulması anlamını taşımayacağının altını çizen Hatipzade, "Aslında İran, NPT'nin bir üyesidir, ancak Ek Protokol durdurulacaktır. Bu arada UAEK ile iş birliği devam edecek. Diğer taraflar yükümlülüklerine uyduğu sürece tüm bu önlemler geri alınabilir" diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Myanmar'da göstericilere ateş açılması sonucu 38 kişi öldüMyanmar'da göstericilere ateş açılması sonucu 38 kişi öldüRusya'da Covid-19 nedeniyle 475 kişi daha öldüRusya'da Covid-19 nedeniyle 475 kişi daha öldüİran'dan nükleer anlaşmaya "şartlı" devam kararıİran'dan nükleer anlaşmaya "şartlı" devam kararıCovid-19 vaka sayısı 115 milyonu ölü sayısı 2 milyon 570 bini geçtiCovid-19 vaka sayısı 115 milyonu ölü sayısı 2 milyon 570 bini geçtiFilistin'de seçimlerin engellenmesi riskine karşı "acil eylem planı" hazırlandıFilistin'de seçimlerin engellenmesi riskine karşı "acil eylem planı" hazırlandı
SIRADAKİ HABER