HaberlerDünyaHatipzade'den nükleer anlaşma taraflarının yükümlülüklerini yerine getirme mesajı

Hatipzade'den nükleer anlaşma taraflarının yükümlülüklerini yerine getirme mesajı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, "Şubat ayının son haftasına kadar karşı tarafların yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda İran hükümeti Ek Protokol'ün gönüllü olarak uygulanmasını durdurmakla yükümlüdür" dedi.

Hatipzade'den nükleer anlaşma taraflarının yükümlülüklerini yerine getirme mesajı

Düzenlediği haftalık basın toplantısında konuşan Hatipzade, "Teknik sorular Atom Enerjisi Kurumundan sorulmalı, ancak diğer taraf olursa o güne kadar yükümlülüklerini yerine getirmezse, hükümet Ek Protokol'ün gönüllü olarak uygulanmasını durdurmakla yükümlüdür" diye belirtti.

Bu eylemin denetim dışı kontrol mekanizmasının sona ermesi anlamına geleceğini ve tüm denetimlerin son bulması anlamını taşımayacağının altını çizen Hatipzade, "Aslında İran, NPT'nin bir üyesidir, ancak Ek Protokol durdurulacaktır. Bu arada UAEK ile iş birliği devam edecek. Diğer taraflar yükümlülüklerine uyduğu sürece tüm bu önlemler geri alınabilir" diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER