HaberlerDünyaHAMAS'tan Abbas Yönetimine Batı Şeria’da siyasi tutuklamalara son verme çağrısı

HAMAS'tan Abbas Yönetimine Batı Şeria’da siyasi tutuklamalara son verme çağrısı

HAMAS, Mahmud Abbas Yönetimi'nin, son zamanlarda artış gösteren siyasi tutuklamalarının, ulusal çapta başlaması beklenen kapsamlı direnişin şimdiden engellenmek istenmesine yönelik olduğunu açıkladı.

HAMAS'tan Abbas Yönetimine Batı Şeria’da siyasi tutuklamalara son verme çağrısı

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS), Mahmud Abbas Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria’da, HAMAS üyelerini ve gönüllülerini siyasi düşüncelerinden ötürü tutukladığını açıkladı.

Konuya dair HAMAS'tan yapılan açıklamada, siyasi görüşlere dayalı söz konusu tutuklamaların, Filistin Yönetimi’nin 17 Kasım’da güvenlik iş birliği dahil siyonist işgal rejimi ile ilişkilerin yeniden başladığını duyurmasıyla eş zamanlı gerçekleştirilmesinin dikkat çekici olduğu belirtildi.

Yüzyılın Anlaşması ve işgal rejiminin ilhak planlarına karşı ulusal çapta başlaması muhtemel bir kapsamlı direnişin şimdiden engellenmek istendiğine vurgu yapılan açıklamada, Batı Şeria’daki direnişçi aktivistlerin Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçleri tarafından tutuklanmasının özgürlüklerin kısıtlanması ve baskı politikalarının uzantısı şeklinde değerlendirildi.

HAMAS, Batı Şeria'daki baskıcı uygulama ve politikaların bir an önce durdurulması gerektiğini belirterek, esirlerin acilen serbest bırakılmasını talep etti.

HAMAS ayrıca, Filistin Yönetimi’ne, siyonist işgal rejimi ile ikili ilişkilerini yeniden başlatma kararından vazgeçme çağrısı da yaptı.

Abbas Yönetimi, 17 Kasım'da yaptığı açıklamada, işgal rejimi ile güvenlik iş birliğine yeniden başlayacağını bildirmişti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 19 Mayıs'ta, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim merkezlerini ve Ürdün Vadisi'ni ilhak planının ardından Filistin Yönetimi ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ), siyonist işgal rejimi ve ABD ile imzaladığı güvenlik dahil tüm anlaşmalardan çekildiğini açıklamıştı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER