HaberlerDünyaHAMAS: Sözde normalleşme anlaşmaları Müslüman halklar tarafından benimsenmiyor

HAMAS: Sözde normalleşme anlaşmaları Müslüman halklar tarafından benimsenmiyor

HAMAS, bazı Arap ülkelerinin siyonist işgal rejimi ile vardığı sözde normalleşme anlaşmalarının, Müslümanlar tarafından benimsenmediğini ve sadece kâğıt üzerinde kalacağını belirtti.

HAMAS: Sözde normalleşme anlaşmaları Müslüman halklar tarafından benimsenmiyor

HAMAS'ın Filistin diasporasından sorumlu yurt dışındaki yöneticisi Mahir Salah, bazı Arap ülkelerinin siyonist işgal rejimi ile vardığı sözde normalleşme anlaşmalarının yanlış olduğunu belirterek, normalleşmelerin Müslüman tarafından reddedildiğini ve sadece kâğıt üzerinde kalacağını açıkladı.

Uzun süredir başta BAE olmak üzere Körfez ülkeleri ile işgal rejimi arasında perde arkasından yürütülen ilişkiler süreci, Trump'ın 13 Ağustos'ta BAE, 11 Eylül'de de Bahreyn'in işgal rejimi ile sözde barış anlaşmasına vardığını duyurmasıyla alenileşmişti. Daha sonra Sudan ve Fas da bu sürece katılmıştı.

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (HAMAS) anavatanlarından uzakta mülteci olarak yaşamak zorunda kalan Filistinlilerden sorumlu yöneticisi Salah yaptığı açıklamada, işgal rejimi ile normalleşmenin sanıldığı gibi bir barış planı olmadığını aktararak, bu girişimin fikir, siyaset ve bir basın savaşı olduğuna dikkat çekti.

Salah ayrıca, yurt dışında muhtelif ülkelerde ikamet eden Filistinlilerin öncelikli hedefinin siyonist rejimin şeytani planlarını akamete uğratmak, mülteci Filistinlilerin direnişteki rolünü daha aktif hale getirmek ve işgal altındaki topraklarda yaşam ve var olma mücadelesi veren kardeşlerine destek vermek için gecelerini gündüzlerine katarak çalışmak olduğunu söyledi.

Siyonist çetelerin 14 Mayıs 1948'de işgal ettikleri Filistin topraklarında sözde devlet ilan etmesiyle birlikte yaklaşık bir milyon Filistinli zorla topraklarından çıkarılarak sürgün edildi, Filistinlilere ait 675 köy ve kasaba yok edildi, binlerce Filistinli şehit edildi. İşgalden dolayı hâlihazırda Filistinlilerin yüzde 50'si mülteci durumunda dünyanın farklı yerlerinde yaşıyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER