HaberlerDünyaHAMAS: "Seçimlerin belirlenen tarihte yapılması önemli"

HAMAS: "Seçimlerin belirlenen tarihte yapılması önemli"

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS), Filistin'de 14 yıllık aradan sonra milletvekili ve başkanlık seçimlerinin yapılacağı tarihi belirleyen kararnamenin imzalanmasını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

HAMAS: "Seçimlerin belirlenen tarihte yapılması önemli"

Konu hakkında açıklama yapan HAMAS, yöneticilerini ve temsilcilerini seçme hakkının asıl sahibi olan Filistinlilere tanınan seçim hakkının başarıyla sonuçlanmasını arzu ettiğini belirtti.

HAMAS, bugünlere gelmek için aylardır büyük çaba sarf ettiklerini, seçimlerin Filistin halkının en meşru hakları olduğuna olan kesin inançlarından ötürü bu uğurda pek çok tavizler de verdiklerini hatırlattı.

Seçimlerin nezih ve özgür bir şekilde tertip edilebilmesi için gerekli zemin ve ortamın oluşturulması gerektiğini vurgulayan HAMAS, uzun bir süreçten sonra Filistinlilerin, herhangi bir baskı veya sınırlamayla karşılaşmadan iradelerini ortaya koymak üzere seçimlere gönül rahatlığıyla gidebilmenin önemine dikkat çekti.

HAMAS, tüm grupların temsil edileceği bir yönetimin işbaşına geçmesi ve Filistin davasının içinde bulunduğu zorluklara karşı koyabilmek için tam bir ulusal strateji oluşturulması amacıyla Kudüs başta olmak üzere hem içerde hem de dışarda seçimlerin adalet ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde tamamlanması gerektiğine dikkat çekti.

Bütün bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için istisnasız tüm Filistinli tarafların katılacağı kapsamlı bir ulusal diyalog toplantısı çağrısı yapan HAMAS, “Seçimlerin sorunsuz şekilde düzenlenmesi birinci dereceden ulusal bir sorumluluktur." dedi.

Öte yandan Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın, 22 Mayıs 2021'de milletvekili ve 31 Temmuz 2021'de başkanlık seçimlerinin yapılmasını öngören kararnameyi imzalayarak olumlu bir adım attığını ve bu girişimi memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, uzun yıllardır yapılamayan genel seçimlerin üç aşamalı olarak icra edilmesine ilişkin başkanlık kararnamesini imzalamıştı.

Kararnameye göre milletvekili seçimleri 22 Mayıs 2021’de, başkanlık seçimleri ise 31 Temmuz 2021 tarihinde yapılacak. Ayrıca Yasama Meclisi için yapılacak seçimlerden çıkacak sonuçların Filistin Ulusal Konseyi'nin oluşturulmasının birinci aşaması sayılması kabul edildi.

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal devam ediyor: Ramallah'ta 193 dönüm araziye el konulduSiyonist işgal devam ediyor: Ramallah'ta 193 dönüm araziye el konulduIrak Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığından PKK'ye yalanlamaIrak Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığından PKK'ye yalanlamaHocalı Katliamı'nın 29'uncu yıl dönümüHocalı Katliamı'nın 29'uncu yıl dönümüDünya Sağlık Örgütünden "Uzayan Covid" uyarısıDünya Sağlık Örgütünden "Uzayan Covid" uyarısıLibya Başbakanı Dibeybe: Deniz yetki alanları anlaşması sorunsuz sürecekLibya Başbakanı Dibeybe: Deniz yetki alanları anlaşması sorunsuz sürecek
SIRADAKİ HABER