HaberlerDünyaHAMAS: Seçimler ulusal Filistin projesi için yapılacak değişimlere katkıda bulunacak

HAMAS: Seçimler ulusal Filistin projesi için yapılacak değişimlere katkıda bulunacak

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) yöneticilerinden Halid el-Hacc, işgal altındaki Batı Şeria'ya bağlı Cenin kenti sakinlerini, siyasi düşüncelerine bakmaksızın icra edilecek genel seçimler için kaydolma çağrısı yaptı.

HAMAS: Seçimler ulusal Filistin projesi için yapılacak değişimlere katkıda bulunacak

Seçimler için kaydolmanın vatani bir görev olduğuna vurgu yapan el-Hacc, seçimlerin, ulusal Filistin projesinin korunması için yapılacak değişimlere katkıda bulunacağını belirtti.

Filistin halkına seslenen el-Hacc, vatandaşları seçimler için kaydolmak suretiyle haklarını güvence altına almaya çağırarak, vakti geldiğinde oy kullanmaktan yoksun kalmamalarını istedi.

Kayıtların iki hafta gibi kısa bir sürede nihayete ereceğini ve herkesin elini çabuk tutması gerektiğini aktaran el-Hacc, seçimlere katılamayanların yeni Filistin’in inşasında pay sahibi olamayacağını sözlerine ekledi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 22 Mayıs'ta milletvekili, 31 Temmuz'da başkanlık ve 31 Ağustos'ta Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılmasını öngören kararnameyi geçen ay imzalamıştı.

Öte taraftan HAMAS ile Fetih hareketleri, Filistin'in kapsamlı ulusal diyalog görüşmelerinin 8 Şubat'ta Mısır'ın başkenti Kahire'de başlayacağını duyurdu.

Filistinli grupların tamamının, uzlaşı ve 15 yıl aradan sonra ilk kez yapılması planlanan Filistin seçimlerini tartışmak üzere diyalog görüşmelerine katılması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER