HaberlerDünyaHAMAS "Seçim mahkemesi" kurulmasını olumlu bir adım olarak değerlendirdi

HAMAS "Seçim mahkemesi" kurulmasını olumlu bir adım olarak değerlendirdi

HAMAS, uzun yıllar sonra Filistin’de yapılacak genel seçimler sırasında muhtemel hukuki davaların görülmesi için seçim mahkemesinin kurulmasını öngören başkanlık kararnamesi çıkarılmasını olumlu bir adım olarak değerlendirdi.

HAMAS "Seçim mahkemesi" kurulmasını olumlu bir adım olarak değerlendirdi

HAMAS Sözcüsü Fevzi Berhum, konu hakkında yaptığı açıklamada, Filistinli grupların katılımıyla Kahire’de düzenlenen uzlaşı görüşmelerinde üzerinde anlaşılan diğer maddelerin de bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, özellikle de siyasi tutukluların ve düşünce mahkumlarının serbest bırakılması gerektiğini bildirdi.

Berhum, Filistin halkının, korku ve şüpheye kapılmadan gönül rahatlığıyla sandıklara gidip oy kullanabilmesi için gerekli seçim ortamının oluşturulmasının hayati önem taşıdığını ifade etti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, yaklaşan Filistin seçimleriyle ilgili davaların görülmesi için seçim mahkemesinin kurulmasını öngören bir kararname çıkardı.

Geçtiğimiz haftalarda, önümüzdeki aylarda yapılması kararlaştırılan Filistin seçimleriyle ilgili yargısal ve hukuki konuları ele almak üzere Mısır’ın başkenti Kahire'de toplanan Filistinli gruplar, işgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria’nın yanı sıra ambargo altındaki Gazze Şeridi'nden yargıçların mutabakatıyla seçim mahkemesinin oluşturulması ve bu mahkemenin sadece seçimlerle ilgili konulara bakmasında ittifak etmişti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 15 yıl sonra ilk kez 22 Mayıs'ta milletvekili, 31 Temmuz'da devlet başkanlığı ve 31 Ağustos'ta Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılmasını öngören kararnameyi imzalamıştı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER