HaberlerDünyaHAMAS: Sadece Filistin davası değil tüm bölge ve halkları tehlikeyle karşı karşıya

HAMAS: Sadece Filistin davası değil tüm bölge ve halkları tehlikeyle karşı karşıya

İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme durumuna karşı koymak için HAMAS’ın dört ilke benimsediğini açıkladı.

HAMAS: Sadece Filistin davası değil tüm bölge ve halkları tehlikeyle karşı karşıya

Heniyye, dün akşam “İşgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesine karşı hep birlikteyiz” sloganıyla düzenlenen Arap Genel Kongresi’ne katıldı.

Heniyye, kongrede yaptığı konuşmada HAMAS’ın benimsediği dört ilkeyi “direniş”, “Oslo Anlaşması çerçevesi dışında bir siyasi program üzerinde ittifak”, “Filistin’de birlik ve bütünlüğü sağlamak için çalışmak” ve “ümmeti oluşturan güçlerle ortaklığı güçlendirmek” şeklinde ifade etti.

İlkelerinin ilkinin kapsamlı direniş olduğunu kaydeden Heniyye, işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmeye karşı siyasi ve sivil direnişin bu ilkenin bir yansıması olduğunu söyledi.

Heniyye, üzerinde ittifak sağlanacak siyasi programın milli sabitelere dayanması ve işgal rejimini tanımaması, işgal rejimiyle normalleşmeye karşı siyasi faaliyetler ile kapsamlı direnişin bir arada yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Kahire’de varılan anlaşmaya sadık ve seçimlerin başarıyla tamamlanması için Fetih’le çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Heniyye, sadece Filistin davasının değil tüm bölgenin ve halklarının tehlikeyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

 Heniyye, tarihi Filistin topraklarının tamamını işgalden kurtarıncaya kadar HAMAS’ın direnişe devam edeceğini vurguladı. (İLKHA)

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER