HaberlerDünyaHAMAS: Mukaddes Filistin topraklarından taviz vermeyeceğiz

HAMAS: Mukaddes Filistin topraklarından taviz vermeyeceğiz

HAMAS Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, HAMAS’ın, mübarek Filistin topraklarından taviz vermeyeceğini belirtti.

HAMAS: Mukaddes Filistin topraklarından taviz vermeyeceğiz

Heniyye, Nekbe hadisesiyle yurtlarından koparılan Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkı başta olmak üzere bütün temel insani haklarını müdafaa edeceklerini ve işgal rejimine karşı kapsamlı direnişi sürdüreceklerini vurguladı.

Kapsamlı bir halk direnişinin siyonist işgal rejimini mağlup etmenin ve işgal altındaki toprakları özgürlüğe kavuşturmanın tek yolu olduğunu belirten Heniyye, Filistin, Mescid-i Aksa ve Kudüs davasının, sadece Filistinlilerin ya da Arapların değil, bütün İslam âleminin ortak meselesi olduğunun altını çizdi.

HAMAS lideri Heniyye, siyonist rejim ile normalleşme ve işgal rejimini tanımaya karşı Pakistan’da düzenlenen protesto yürüyüşünde yüzbinlere hitap etti. Yürüyüşe çok sayıda Pakistanlı ve Filistinli âlim ve kanaat önderinin yanı sıra birçok yönetici katıldı.

HAMAS’ın, son dönemlerde Filistin davasının İslami ve Arap kimliklerinden soyutlanmak istenildiğinin farkında olduğunu belirten Heniyye, bazı odakların bu kutsal davayı, işgal altındaki topraklarda yaşam mücadelesi veren bir avuç Filistinliyle sınırlandırmaya çalıştığını söyledi.

Konuşmasında Heniyye, HAMAS’ın, söz konusu prangaları kırdığını ve Filistin meselesini özü olan İslami havzaya yeniden kazandırdığını kaydetti.

Heniyye, siyonist rejim karşıtı Müslümanların iştirak ettiği yürüyüşe öncülük eden Pakistan İslam Âlimleri Birliği’ne teşekkür etti.

Heniyye, Pakistan Başbakanı İmran Han'ın geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamasında, Pakistan İslam Cumhuriyeti'nin Filistin davasını net bir şekilde desteklemeyi sürdüreceği yönündeki sözlerini övgüyle karşılayıp tebrik etti.

Başbakan Han, 13 Kasım'da yaptığı açıklamada, ülkesinin, siyonist rejimi tanıması için bazı ülkelerin baskı yaptığını aktararak İslamabad yönetiminin, Filistin meselesi çözülene kadar siyonist rejimi tanımayacağını söylemişti.

İLGİLİ HABERLER

Avusturya'da bir kişi AstraZeneca aşısından sonra hayatını kaybettiAvusturya'da bir kişi AstraZeneca aşısından sonra hayatını kaybettiFransa'da İkinci Dünya Savaşından kalma bomba bulunduFransa'da İkinci Dünya Savaşından kalma bomba bulunduİran'da 8 bin 10 yeni Covid-19 vakası tespit edildiİran'da 8 bin 10 yeni Covid-19 vakası tespit edildiFilistin eski başbakanlarından Feyyad bağımsız aday olarak seçime katılacakFilistin eski başbakanlarından Feyyad bağımsız aday olarak seçime katılacakRuhani: Tüm üye ülkeler BMGK kararını tam uygulamalıRuhani: Tüm üye ülkeler BMGK kararını tam uygulamalı
SIRADAKİ HABER