HaberlerDünyaHAMAS lideri Heniyye İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Nehhale ile görüştü

HAMAS lideri Heniyye İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Nehhale ile görüştü

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nehhale ile Katar'ın başkenti Doha'da bir araya gelerek Filistin davasını ele aldı.

HAMAS lideri Heniyye İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Nehhale ile görüştü

Heyetler arasındaki görüşmede, Filistin ulusal birliğiyle ilgili son gelişmeler, Filistinli gruplar arasındaki siyasi bölünmenin sonlandırılması yönünde atılan adımlar bağlamında yaklaşık 13 yıldır yapılamayan Yasama Konseyi, Başkanlık ve Ulusal Konsey seçimlerinin icra edilmesi ve bunlardan doğacak sonuçlar ele alındı.

Konu hakkında HAMAS'tan yapılan açıklamada, söz konusu görüşmede, bazı Körfez ve İslam ülkelerinin içine çekildiği normalleşme anlaşması tuzağının yanı sıra Filistin davasını kökünden tasfiye etmeyi hedefleyen tehditler ve ilhak planları hususlarında görüş alışverişinde bulunuldu.

Taraflar, Filistin halkının ulvi hedeflerini gerçekleştirmenin tek yolunun direnişten geçtiğini vurgulayarak, İslam alemiyle Filistin davasının içinde bulunduğu zorluklara karşı koyabilmek için siyonist işgal rejimine karşı direnişin merkeze alındığı tam bir ulusal stratejinin geliştirilmesi konusunda hemfikir kaldı. Ayrıca, gruplar arasındaki bölünmüşlüğün sonlandırılması amacıyla uzlaşı çabalarının sürdürülmesinin gerekliği üzerinde duruldu.

Filistinli grupların genel sekterleri ve temsilcileri 3 Eylül'de eş zamanlı olarak işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Ramallah ve Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, 22 Eylül'de de İstanbul'da toplantılar gerçekleştirmişti.

HMAS Siyasi Büro Başkanı Heniyye, 31 Aralık 2020'de Abbas'a bir mektup göndererek, "seçimlerin daha önce şart koşulduğu gibi eş zamanlı olarak değil, sırasıyla yapılmasını kabul ettiklerini" bildirmişti.

Mektubun ardından Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye de gelecek dönemde hükümetin seçim süreci için tüm çabaları ortaya koymaya hazır olduğunu duyurmuştu.

Bu bağlamda Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Filistin’de seçimlere gitmek üzere genel seçim kanununda gerekli değişikliklerin yapılmasını öngören bir kararnameyi imzaladı.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER