HaberlerDünyaHAMAS: Gazze gaz sahası anlaşmasının ayrıntıları açıklansın

HAMAS: Gazze gaz sahası anlaşmasının ayrıntıları açıklansın

HAMAS Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, abluka altındaki Gazze Şeridi açıklarındaki doğal gaz sahasının altyapısını geliştirmek için Ramallah ile Kahire arasında imzalanan anlaşmanın ayrıntılarının açıklanmasını talep etti.

HAMAS: Gazze gaz sahası anlaşmasının ayrıntıları açıklansın

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) ileri gelen yöneticilerinden Ebu Merzuk, yaptığı açıklamada, kıyıda bulunan Gazze Şeridi’nin, doğalgaz yataklarıyla ilgili her türlü girişimde yer alması gerektiğinin altını çizdi.

Ebu Merzuk, “Gazze, ev sahipliği yaptığı tek elektrik santrali için işgal rejiminden doğal gaz ithal etmek zorunda kalacaksa, doğal kaynaklarımızın elimizden kayıp uzaklara gitmesine seyirci kalmamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Filistin Yatırım Fonu ile Mısır Doğalgaz Şirketi (EGAS), Gazze Şeridi açıklarındaki Gazze Marine doğal gaz sahasını geliştirmek için anlaşmaya imza attı.

Filistinli ve Mısırlı yetkililerin imzaladığı anlaşmaya göre, ambargo altındaki Gazze Şeridi'nde elde edilecek doğal gazın bir kısmıyla Filistin'in ihtiyacı karşılanacakken bir kısmının da Mısır'a ihraç edilebileceği belirtildi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER