HaberlerDünyaHAMAS: Filistinlilerin Kudüs’ten uzaklaştırılması politikası başarısız olacak

HAMAS: Filistinlilerin Kudüs’ten uzaklaştırılması politikası başarısız olacak

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS), siyonist işgal rejiminin, Mescid-i Aksa muhafızlarından Fadi Ali Alyan’a ait evi yıkmasının insanlık suçu olduğunu belirterek, yıkım kararını veren siyonist rejime sert tepki gösterdi.

HAMAS: Filistinlilerin Kudüs’ten uzaklaştırılması politikası başarısız olacak

HAMAS'tan yapılan açıklamada, işgal rejiminin, söz konusu evi yıkmakla, Mescid-i Aksa’yı müdafaa etme ve burada bulunan İslami değerleri korumadaki rolü nedeniyle Alyan’ı cezalandırma ve diğer Aksa muhafızlarına da gözdağı vermeyi amaçladığı ifade edildi.

Açıklamada, siyonist rejimin, işgal altındaki Kudüs kentindeki Filistinlilere ait ev ve yapılara yönelik sürdürdüğü yıkım politikasının, kadın ve çocukları açıkta bırakmasının uluslararası kanunlara göre cezalandırılmayı gerektiren savaş suçları olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca, toprakları işgal edilen Filistinlilerin korunmasının, uluslararası yasalar ve evrensel insan hakları sözleşmeleriyle teminat altına alındığı belirtildi.

İşgalcilerin, Filistin halkını medeniyetlerin beşiği olarak öne çıkan Kudüs şehrinden uzaklaştırma ve İslami mekanları Yahudileştirme planlarının akamete uğrayacağını aktaran HAMAS, İslami hüviyetiyle Kudüs’ün bağımsız Filistin devletinin başkenti olarak ilelebet payidar olacağını vurguladı.

HAMAS, siyonist yerleşimcilerin baskın ve saldırılarına karşı Mescid-i Aksa’da nöbet tutan kahraman muhafızları ve murabıtları selamladı. Açıklamda, Kudüs'ün ve İslami kimliğinin korunmasının tüm Müslümanların ortak görevi olduğunun altı çizildi.

İşgalciler, son olarak, Kudüs’ün el-İseviyye beldesinde Alyan ailesine ait dört daireden oluşan iki katlı evi yıkmıştı.

İşgal altındaki Kudüs'te Filistinlilere imar izni konusunda zorluk çıkaran ve Filistinlilerin yaptığı imar izni başvurularının tamamına yakınını reddeden işgalciler, Filistinlilere ait yüzlerce evi "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla yıkma tehdidinde bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER