HaberlerDünyaHAMAS: Filistinlilerin haklarına göz diken tüm girişimler sonuçsuz kalacak

HAMAS: Filistinlilerin haklarına göz diken tüm girişimler sonuçsuz kalacak

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS), gerek doğrudan saldırı gerek işbirlikçilerle normalleşme anlaşmalarını imzalamak olsun, Filistinlilerin haklarını gasp etmeye yönelik atılan tüm adımların akamete uğrayacağını vurguladı.

HAMAS: Filistinlilerin haklarına göz diken tüm girişimler sonuçsuz kalacak

HAMAS hareketi, Filistin direnişini simgeleyen 30 Mart Filistin Toprak Günü'nün 45'inci yıldönümü münasebetiyle bir bildiri yayımladı.

Bildiride, Filistin halkının, haklarını savunmak, İslami kimliklerini korumak, topraklarını müdafaa etmek ve işgalcilerle normalleşme süreci başta olmak üzere Filistin davasının tasfiyesini amaçlayan planları bozmak için ortaya koyduğu fedakârlıklardan övgüyle söz edildi.

Yayımladığı bildiride HAMAS, siyonist işgal rejiminin baskı, tutuklama, fiziki şiddet, öldürme ve yerinden etme gibi sayısız hak ihlaline karşın Batı Şeria, Gazze Şeridi, Kudüs ve 1948 Toprakları'nda canları pahasına Filistin davası için mücadele eden direnişçileri selamladı.

Aralarındaki ihtilafları sonlandırmak ve ulusal uzlaşıyı sağlamak için Filistinlilerin attığı adımların hayati önemde olduğunu vurgulayan HAMAS, Filistin topraklarının birliği ve ortak mücadelesinin sürdürülmesinin kırmızı çizgileri olduğunu belirterek, yerleşim alanlarını genişletme çalışmalarını durdurmaya ve siyonist işgal rejimi vesayetine son vermeye doğru ilerlediklerinin altını çizdi.

Arap topluluklar ve İslam ülkelerinin lider ve halklarından, tüm çelişkileri, farklılıkları ve dar çıkarları bir kenara bırakmayı zorunlu kılan Filistin davasını asıl amaç haline getirmelerini talep eden HAMAS, “Çünkü uzun yıllar devam eden bölünme, zayıflık ve dağılmanın ardından İslam ümmetini birçok defa birleştiren faktör Mescid-i Aksa ve Kudüs'tür.” dedi.

30 Mart 1976'da yaşanan olayların anısına 30 Mart tarihi Filistin'de "Toprak Günü" olarak anılıyor. Bu tarihte siyonist işgal rejiminin, Filistinlilerin 21 bin dönüm arazisini gasp etmesini protesto amacıyla 1948'de işgal edilmiş toprakların değişik bölgelerinde gösteriler düzenlenmişti. Bu gösteriler esnasında çıkan çatışmalarda 6 Filistinli şehit edilmiş, çok sayıda Filistinli de yaralanmıştı.

30 Mart 1976 tarihi, Filistin halkının kendi topraklarını savunmak ve zorla buradan göç ettirilmiş olan mültecilerin tekrar geri dönüşünü sağlamak için çaba gösterme noktasında Filistin halkının birlik olmasında önemli bir dönemeç olarak kabul ediliyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER