HaberlerDünyaHAMAS: Fas’ın siyonist işgal rejimi ile "normalleşmesi" Filistin davasına bir darbedir

HAMAS: Fas’ın siyonist işgal rejimi ile "normalleşmesi" Filistin davasına bir darbedir

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) liderlerinden Rafet Nasif, Fas’ın işgal rejimi ile sözde normalleşme anlaşmasına varma kararını şiddetle kınadı.

HAMAS: Fas’ın siyonist işgal rejimi ile "normalleşmesi" Filistin davasına bir darbedir

Rafet Nasif yaptığı açıklamada, Fas’ın söz konusu kararının, hukuk tanımaz siyonist rejimin işgalini sona erdirme ve Filistin toprakları üzerinde başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet kurma haklarına yönelik bir darbe niteliğinde olduğunu vurguladı.

İşgal rejimil ile diplomatik ilişkilerin kurulması için varılan anlaşmaların, barış anlaşmaları olmadığını bilakis işgalcilerin ırkçı ve saldırgan yönetimine teslim olmak anlamına geldiğini belirten Nasif, siyonistlerin Filistin topraklarını işgal etmesine meşruiyet kazandırmak yerine onu boykot etmek ve abluka altına almak gerektiğini belirtti.

Yaptığı açıklamada Nasif, işgalci ABD’nin sınırsız desteğini arkasına alan işgal rejimi ile varılan normalleşme anlaşmalarının işbirlikçi ülkelere hiçbir hayır getirmeyeceğini, bu anlaşmalarda Ortadoğu bölgesinde istikrasızlığın artırılmasının ve komşu ülkelerin birliğinin bozulmasının hedeflendiğini belirtti.

 Trump, Fas ve siyonist işgal rejimi ile tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını ve Batı Sahra'da Fas'ın hâkimiyetini tanıdığına dair bir bildirge imzaladığını duyurmuştu.

Fas Kralı 6. Muhammed de işgal rejimi ile ilişkilerin "en yakın zamanda" kurulacağını açıklamıştı. Fas, bu kararla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan'ın ardından işgal rejimi ile son birkaç ay içinde diplomatik ilişki kurma kararı veren dördüncü Arap ülkesi, Kuzey Afrika bölgesinde ise ilk ülke oldu.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER